Jak co roku, w ramach działań profilaktycznych edukujemy i przypominamy naszym uczniom o bezpieczeństwie podczas wakacyjnego, letniego odpoczynku. W tym celu 13 czerwca 2024r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli instytucji dbających o nasze bezpieczeństwo na co dzień – Komendanta Posterunku Straży Ochrony Kolei w Małaszewiczach p. Andrzeja Łukasika, starszego przodownika p. Tomasza Hawryluka, a także aspiranta sztabowego Policji p. Janusza Drygulskiego. 

W ramach kampanii „Bezpieczny przejazd” p. Komendant Straży Ochrony Kolei przeprowadził niezwykle ważną i pouczającą pogadankę edukacyjno – profilaktyczną na temat bezpieczeństwa w rejonach torów i przejazdów kolejowych, zasad bezpiecznego podróżowania pociągiem. Uświadomił nam, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego na terenach kolejowych. 

Uczniowie otrzymali również atrakcyjne upominki, dzięki którym będą utrwalać zasady bezpieczeństwa kolejowo – drogowego. 

Funkcjonariusz Komisariatu Policji w Terespolu omówił zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i przypomniał także zasady właściwego wypoczynku nad wodą, w lesie, w domu. W przystępny sposób omówił zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem. Szczególną uwagę zwrócił na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych lub kamizelek. Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi i młodzieżą szkolną było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi i zachowanie bezpieczeństwa podczas kontaktu z nieznaną nam osobą.

Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpieczeństwa wśród dzieci. Dziękujemy za poświęcony czas i cenne rady.

Pedagog 

Elżbieta Suszczyńska

Wzorem lat ubiegłych, w roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas V-VII realizowali program „Trzymaj Formę!” Koordynatorem programu była p. Dorota Tarkowska.

Program zainicjowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania nawyków prozdrowotnych wśród młodzieży szkolnej poprzez promowanie zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Mamy nadzieję, że systematyczne działania promujące szeroko pojęty zdrowy styl życia przyczyniają się do podniesienia świadomości w tym zakresie wśród naszych uczniów.

14 czerwca 2024 roku uczniowie z klas I-III naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 54 uczniów. Rano o godzinie 7.00 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w podróż autokarową do naszej stolicy.

Pierwszym punktem programu były warsztaty w Pijalni Czekolady E. Wedel. Jest to najstarsza Pijalnia Czekolady E. Wedel ,,Staroświecki Sklep” przy ulicy Szpitalnej 8.

Podczas warsztatów w Pijalni Czekolady E. Wedel pani opowiedziała nam skąd bierze się czekolada. Dzieci poznały pełen proces produkcji, już od ziaren kakaowca, przez proces ich obróbki, rozpuszczania czekolady, jej kształtowania po gotowe smakołyki. Po dawce słodkiej wiedzy nastąpił słodki poczęstunek ciepłą czekoladą. Była przepyszna i dała nam dużo energii. Następnie dzieci przystapiły do dekorowania pierniczków czekoladą. Każde dziecko mogło spróbować tego samodzielnie, wchodząc w rolę prawdziwego mistrza czekolady. Dzieci miały dużo zabawy podczas dekorowania. Na koniec każdy z małych cukierników otrzymał pierniczki do domu. W pijalni czekolady dzieci doznały niezapomnianych wrażeń i mnóstwo radości. Następnie udaliśmy się w stronę Zamku Królewskiego. Zobaczyliśmy dawną siedzibę królów i Kolumnę Zygmunta. Tutaj zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Pogoda była piękna. W porze obiadowej na Starym mieście był czas na chwilę odpoczynku i oczekiwanie na obiad. Podziwialiśmy piękno naszej stolicy. 

Po przepysznym obiedzie spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Manufakturze Cukierków. Tutaj miał miejsce pokaz wyrabiania lizaków i cukierków. Każde dziecko miało możliwość samodzielnego kręcenia lizaka w wybranym przez siebie kształcie: kotek, kwiatek, kółko, ślimak, serce, świder. Niezła zabawa dla dużego i małego łasucha! Za aktywną pracę dzieci otrzymały dyplom karmelarza i oczywiście własnoręcznie ukręcony lizak. Tutaj w sklepiku dzieci mogły też kupić lizaki dla domowników. 

Po zajęciach warsztatowych udaliśmy się do Zoo. Po dotarciu na miejsce spacerowaliśmy i podziwialiśmy zwierzęta egzotyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się małpy. Mogliśmy też zakupić sobie lody, gdyż było ciepło i przyjemnie. Po dwugodzinnym pobycie w miejskim ogrodzie zoologicznym udaliśmy się bardzo zmęczeni do autokaru. 

Uważam, że wycieczka była bardzo udana i długo zostanie w naszej pamięci.

M. Mikołajczak

Dnia 5 czerwca 2024r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Białej Podlaskiej.  Opiekę nad dziećmi sprawowała wraz z rodzicami wychowawczyni p. Małgorzata Patrejko.O godzinie 8.00 odbyło się spotkanie uczniów z wychowawcą, na którym przypomniano zasady obowiązujące podczas wyjazdu. Wszyscy złożyli swoje podpisy pod regulaminemi z uśmiechem na ustach obiecali starać się, aby był to wyjątkowo miły dzień. Na peronie, pomimo zachmurzonego nieba i mżaweczki, humory wszystkim dopisywały.  Niektórzy uczniowie za chwilę mieli odbyć swoją pierwszą podróż pociągiem!                                                

    Droga do stolicy powiatu bialskiego upłynęła na rozmowach,  żartach i … kontroli biletów. Na dworcu w Białej Podlaskiej uczniowie usłyszeli kilkaciekawostek związanych z historią tego miejsca. Następnie słuchając informacji z przeszłości miasta, przeszli na Plac Wolności, gdzie największe zainteresowanie  wzbudziła ławeczka z Józefem Ignacym Kraszewskim, fontanna i gołębie.  Po krótkim odpoczynku przyszła pora na kino i film pt. „Garfield”.  Jak zwykle „Merkury” przyjął uczniów bardzo miło, z przyjemnością zasiedli w wygodnych fotelach i obejrzeli perypetie wyjątkowego kota.  Kolejnym punktem wycieczki był wspólny posiłek  w  Pizzerii Roma. Stał się okazją do kształtowania umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych oraz zacieśniania więzów koleżeńskich.                                  

     W drodze powrotnej wycieczkowicze otrzymali kolejną porcję informacji dotyczących Białej Podlaskiej. Ponieważ słońce coraz mocniej przygrzewało, wszyscy bardzo chętnie spałaszowali lody, które  były ostatnią atrakcją wyjazdu. Podróż pociągiem minęła niezwykle szybko. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie klasy IV wrócili do Małaszewicz.

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej było organizatorem Regionalnego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Celem konkursu, w którym udział wzięli uczniowie z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego, było popularyzowanie zbiorów muzeum, wzbogacenie wiedzy plastycznej uczniów oraz kształtowanie upodobań estetycznych. Na konkurs wpłynęło prawie 200 prac z różnych dziedzin sztuki wizualnej, takich jak: malarstwo, rysunek, techniki mieszane, instalacja, fotografia, grafika komputerowa oraz multimedia. 

Z przyjemnością informujemy, że wyróżnienie w konkursie w kat. wiekowej 10-13 lat otrzymał Jan Szelest z klasy IV.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!