Co roku w ostatnich dniach listopada nasze działania wychowawcze koncentrowaliśmy wokół postaci patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego.

Dzięki  zaangażowaniu i aktywności wychowanków przedszkola i najmłodszych uczniów powstawały piękne prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy towarzyszące obchodom Dnia Patrona: Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego, Szkolny Konkurs Ortograficzny, czy Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, który z roku na rok przyciągał coraz większą rzeszę uczestników.

Dzięki podejmowanym działaniom uczniowie mieli możliwość pogłębiania wiedzy o Kornelu Makuszyńskim – wielkim przyjacielu dzieci.

Dzień Patrona – to okazja do przypomnienia uniwersalnych wartości, które przedstawia w swoich książkach „pisarz ze słońcem w herbie”. W każdej z książek naszego patrona  mowa o nieprzemijających wartościach, którymi powinniśmy się kierować w życiu, a czasami o nich zapominamy.

 „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem. (…) Książka wszystko potrafi” to jedno z haseł „pisarza uśmiechniętych książek”. Zachęcam Wszystkich bardzo gorąco do czytania utworów Kornela Makuszyńskiego, który jak nikt inny potrafi wywołać uśmiech na twarzy czytelnika, wzruszyć, podnieść na duchu, poprawić nastrój. W tym trudnym czasie pandemii jest to potrzebne nam wszystkim, i dużym, i małym.

Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami – Katarzyna Krawczyk

 

P. S. Drodzy Uczniowie, przypominam o Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego”. Do 10 grudnia prace konkursowe należy dostarczyć do sekretariatu, abyśmy mogli przesłać je do Organizatora – Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku.

Dyrektora Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach

w sprawie trybu nauczania od dnia 30 listopada 2020 r. do dnia 3 stycznia 2021 r.

Informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od dnia 30 listopada 2020 r. do dnia 3 stycznia 2021 r. zawieszone są zajęcia stacjonarne i kontynuujemy naukę zdalną.

Z poważaniem, Katarzyna Krawczyk

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, a więc to nieoficjalne święto przypada w wigilię świętego Andrzeja. Jest to ostatni dzień kiedy świętujemy przed nadejściem Adwentu Bożonarodzeniowego. Temu wieczorowi towarzyszy magiczny klimat i wróżby próbujące odsłonić nam tajemnice przyszłości.

A jakie są najpopularniejsze wróżby? Sprawdźcie sami jakie propozycje przygotowaliśmy dla Was.

Wahadełko

Użyjcie ciężkiej zawieszki na sznurku lub łańcuszku. Umieśćcie wahadełko nad dłonią osoby, której będziecie wróżyć. Osoba ta zadaje pytanie, na które możliwa odpowiedź musi być jednoznaczna, np. "Czy dostanę prezenty pod choinkę?", "Czy pójdę w tym roku do lekarza?". Kiedy wahadełko zacznie kręcić się w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara, odpowiedź brzmi: TAK, jeśli w przeciwną: NIE, jeśli natomiast stoi w miejscu, odpowiedź to: ZAPYTAJ KIEDY INDZIEJ.

Tasseomancja

Czyli wróżenie z herbacianych listków! I tym samym doskonała okazja do wypicia pysznej herbaty :) Do wróżenia wybieramy herbatę liściastą albo granulowaną. Wsypujemy 1 łyżeczkę do filiżanki i albo obserwujemy listki zalane wrzątkiem od razu po wypłynięciu, albo odczekujemy chwilę, wypijamy herbatę i patrzymy na dno.

Talizman 

Uczestnik wymawia lub zapisuje zdanie wyrażające jego życzenie, następnie wykreśla powtarzające się litery. Z pozostałych tworzy graficzny talizman. 

Magiczna księga

Przygotowujemy książkę i prosimy uczestników, żeby pomyśleli pytanie i otworzyli ją na wybranej stronie oraz wskazali pierwsze zdanie, które zauważą. Przeczytaj je na głos - wskaże im poradę na przyszłość lub odpowiedź na zadane w myślach pytanie.

Woda prawdę Ci powie!

Do przeprowadzenia wróżby potrzebne będą miska napełniona wodą oraz kromka chleba podzielona na tyle elementów, ile uczestników zabawy i pierścionek. Uczestnik wymyśla życzenie lub stawia pytanie i wrzuca swój kawałek chleba do wody. Jeśli chleb będzie się unosił, życzenie spełni się w tym roku, jeśli zatonie w przyszłym lub za kilka lat.
Pierścionek zawieszamy na sznurku i wkładamy do wody zadając pytanie. Jeśli kręci się w koło, odpowiedź brzmi tak, jeśli porusza się ruchem wahadłowym - nie.

Propozyje wróżb pochodzą ze strony www.dzieckiembadz.pl

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

 

„Techniki nauki” – tematy odcinków


Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.
W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.
Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.


To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”.

Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.

Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/techniki-nauki--nowy-cykl-edukacyjny-tvp-vod

Pedagog szkolny

E. Suszczyńska

21 listopada obchodzimy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI.

To świetna okazja do tego, aby podarować innym to, co może wywołać radość nie tylko na ich twarzy, ale i w sercu.

Uśmiech, dobre słowo, prosty gest! To nic nie kosztuje! Nie czekaj! Bądź pierwszy! To Ty zarażaj życzliwością!

Pedagog szkolny

E. Suszczyńska

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija 31 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

 

Pedagog szkolny

E. Suszczyńska