W dniu 10 czerwca 2025 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim odbył się finał I edycji Powiatowego Konkursu „Skarby Bialskiej Przyrody”. Partnerami tego wydarzenia byli: Nadleśnictwo Chotyłów, Nadleśnictwo Włodawa, Nadleśnictwo Międzyrzec, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Biała Podlaska oraz Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy Biała Podlaska. Konkurs objęty został patronatem Starostwa Powiatowe w Białej Podlaskiej. Naszą szkołę w finale konkursu reprezentowało troje uczniów z klasy VII i VIII, którzy zwyciężyli w I etapie. Byli to: Karolina Wysokińska, natalia Semeniuk i Dawid Lewczuk. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu z zakresu wiedzy ekologiczne, przyrodniczej, leśnej i myśliwskiej. W części praktycznej uczniowie rozpoznawali głosy ptaków, tropy zwierząt, poroża oraz gatunki drzew po korze i po liściach. Wszyscy uczestnicy finału I edycji Powiatowego Konkursu „Skarby Bialskiej Przyrody” otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

4 czerwca w naszej klasie odbyły się wyjątkowe warsztaty cukiernicze, które dostarczyły dzieciom mnóstwo radości i twórczej zabawy. Pod okiem Pani Kamili uczniowie zamienili się w małych artystów i odkryli świat słodkości oraz kreatywności.

Dzieci samodzielnie odmierzały składniki, mieszały je oraz barwiły lukier na różne, żywe kolory. Następnie z dużym zaangażowaniem dekorowały ciasteczka w rozmaite kształty – od serduszek, przez puzzle, aż po okulary. Każde ciasteczko było wyjątkowe i pełne dziecięcej wyobraźni.

Warsztaty okazały się nie tylko świetną zabawą, ale również cenną lekcją, podczas której dzieci rozwijały kreatywność, sprawność manualną oraz uczyły się cierpliwości i precyzji.

Serdecznie dziękujemy Pani Kamili za inspirujące spotkanie.

Agnieszka Zaręba

 

10 czerwca br. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego pod honorowym patronatem Starosty Bialskiego oraz Burmistrz Piszczaca „Tajemniczy ogród inspirowany twórczością Bazylego Albiczuka”.
Celem konkursu było:
- rozwijanie wyobraźni twórczej, umożliwienie ekspresji plastycznej;
- zachęcenie uczniów do bliższego zapoznania się z twórczością Bazylego Albiczuka;
- inspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki, poszerzenie wiedzy w zakresie różnych technik plastycznych;
- ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży poprzez rozwijanie wrażliwości artystycznej;
- wspieranie uczniów w rozwoju ich zainteresowań, motywowanie do rozwoju osobistego.
Komisja konkursowa oceniała: zgodność z tematem, oryginalność, estetykę pracy, umiejętność wykorzystania środków wyrazu plastycznego. Z przyjemnością informujemy, że wyróżnienie w kat. klas VII-VIII otrzymała Karolina Wysokińska – uczennica kl. VII (opiekun: p. Ewa Stawska).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

6 czerwca w naszej szkole było gwarno i radośnie. Tegoroczny Dzień Dziecka obfitował w atrakcje, które sprawiły uczniom mnóstwo radości. 

Obchody tradycyjnie rozpoczęliśmy Biegiem o Puchar Dyrektora Szkoły, który, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem. Bieg odbył się w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-III, kl. IV-VI i kl. VII-VIII z podziałem na dziewczęta i chłopców. 

Na podium stanęli:

W kategorii klas I-III - dziewczęta:

I miejsceMarta Bandzerewicz, kl. III

II miejsceMagdalena Litwiniuk, kl. IIa

III miejsceJulia Zalewska, kl. I

IV miejsceAlicja Moroz, kl. IIa

W kategorii klas I-III - chłopcy:

I miejsceMikołaj Semeniuk, kl. IIb

II miejsceAntoni Karbowiak, kl. I

III miejsceFranciszek Knigawka, kl. I

IV miejsceWojciech Mularski, kl. IIb

W kategorii klas IV-VI - dziewczęta:

I miejsceAleksandra Duda, kl. V

II miejsceHanna Moroz, kl. IV

III miejsceKlaudia Wysokińska, kl. V

IV miejsceMartyna Bodo, kl. VI

W kategorii klas IV-VI - chłopcy:

I miejsceMiron Łukasik, kl. V

II miejsceKacper Kuśmierczyk, kl. VI

III miejsceDominik Laszewski, kl. V

IV miejscePaweł Mularewicz, kl. V

W kategorii klas VII-VIII - dziewczęta:

I miejsceMartyna Kulik, kl. VIII

II miejsceNatalia Semeniuk, kl. VIII

III miejsceWiktoria Zientara, kl. VII

IV miejsceLena Sucharzewska, kl. VIII

W kategorii klas VII-VIII - chłopcy:

I miejsceAdam Duda, kl. VIII

II miejsceMichał Niczyporuk, kl. VIII

III miejsceHubert Łukasik, kl. VIII

IV miejscePiotr Bandzerewicz, kl. VIII

Zwycięzcy otrzymali z rąk pani dyrektor Katarzyny Krawczyk oraz p. Doroty Tarkowskiej – nauczyciela wychowania fizycznego pamiątkowe puchary i medale ufundowane przez Radę Rodziców oraz nagrody rzeczowe. 

W tym dniu podsumowano również konkursy, które odbyły się w ostatnim czasie.

Po konkursowych emocjach przyszedł czas na sporą dawkę wiedzy z zakresu nauk ścisłych, przekazanej w sposób nieszablonowy przez grupę „Zaelektryzowani”. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie z zainteresowaniem obserwowali ciekawe doświadczenia z wodorem, helem, azotem, tlenem czy parą wodną. Prowadzącemu udało się umiejętnie połączyć elementy humorystyczne i edukacyjne, zachęcając uczestników spotkania do wspólnego, bezpiecznego eksperymentowania.

Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia rozwijające wyobraźnię przestrzenną i pozwalające na poznanie najnowocześniejszych technologii, zaprezentowane przez szkoleniowców „Edu3dkacji”.

Fantastyczna pogoda zachęciła i młodszych, i starszych do skorzystania z dmuchanych zjeżdżalni.

Podczas festynu uczniowie mogli posilić się hot-dogami, popcornem oraz pysznymi lodami i watą cukrową.

Był to dzień pełen uśmiechu i wspólnej radości, który na długo pozostanie w pamięci uczniów. 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak radosnego i pełnego niezapomnianych wrażeń wydarzenia: Wójtowi Gminy Terespol - Krzysztofowi Iwaniukowi, którego reprezentowała p. Justyna Kalinka – Inspektor ds. Oświaty, Gminnemu Centrum Kultury w Kobylanach, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Terespolu, Radzie Rodziców, Firmie handlowo – usługowej „Red-Trans”. 

To dzięki Wam mogliśmy sprawić wiele radości dzieciom.

Dziękujemy!

W dniu  3.06.2025 r. uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce szkolnej na trasie Lublin-Sandomierz. Pierwszym punktem programu  było Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady.         Obóz powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera, miał wykorzystywać darmową siłę roboczą zniewolonych ludzi  dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy, oprócz tego niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku stał się miejscem masowej eksterminacji. 

 Młodzież poznała historię obozu, zobaczyła krematorium i baraki, w których spali i pracowali więźniowie, obejrzała zachowane po nich  eksponaty. Zwiedzanie obozu zakończyło się pod Mauzoleum , w którym znajdują się prochy pomordowanych więźniów. Uwagę przykuwają  słowa  „LOS NASZ DLA WAS PRZESTROGĄ”. 

Pełni wzruszeń i refleksji  uczniowie wyruszyli do najstarszego miasta położonego na 7 wzgórzach  z Podziemną Trasą Turystyczna. Słynne sandomierskie lochy są dawnymi składami - kupców zamieszkujących niegdyś to miasto. Od czternastego i piętnastego wieku drążone pod miastem korytarze stawały się znakomitym schronieniem dla mieszkańców przed obcymi wojskami najeżdżającymi Sandomierz. Przejście pod miastem to niezwykła wycieczka, trwająca ponad 40 minut, w jej trakcie  przewodnik opowiada legendy i ciekawostki związane z Sandomierzem. 

Po dniu pełnym wrażeń,  późnym wieczorem uczniowie bezpiecznie wrócili do domów.