- Odsłony: 102
Wzorem lat ubiegłych, w roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas V-VII realizowali program „Trzymaj Formę!” Koordynatorem programu była p. Dorota Tarkowska.
Program zainicjowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania nawyków prozdrowotnych wśród młodzieży szkolnej poprzez promowanie zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.
Mamy nadzieję, że systematyczne działania promujące szeroko pojęty zdrowy styl życia przyczyniają się do podniesienia świadomości w tym zakresie wśród naszych uczniów.
- Odsłony: 77
14 czerwca 2024 roku uczniowie z klas I-III naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 54 uczniów. Rano o godzinie 7.00 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w podróż autokarową do naszej stolicy.
Pierwszym punktem programu były warsztaty w Pijalni Czekolady E. Wedel. Jest to najstarsza Pijalnia Czekolady E. Wedel ,,Staroświecki Sklep” przy ulicy Szpitalnej 8.
Podczas warsztatów w Pijalni Czekolady E. Wedel pani opowiedziała nam skąd bierze się czekolada. Dzieci poznały pełen proces produkcji, już od ziaren kakaowca, przez proces ich obróbki, rozpuszczania czekolady, jej kształtowania po gotowe smakołyki. Po dawce słodkiej wiedzy nastąpił słodki poczęstunek ciepłą czekoladą. Była przepyszna i dała nam dużo energii. Następnie dzieci przystapiły do dekorowania pierniczków czekoladą. Każde dziecko mogło spróbować tego samodzielnie, wchodząc w rolę prawdziwego mistrza czekolady. Dzieci miały dużo zabawy podczas dekorowania. Na koniec każdy z małych cukierników otrzymał pierniczki do domu. W pijalni czekolady dzieci doznały niezapomnianych wrażeń i mnóstwo radości. Następnie udaliśmy się w stronę Zamku Królewskiego. Zobaczyliśmy dawną siedzibę królów i Kolumnę Zygmunta. Tutaj zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Pogoda była piękna. W porze obiadowej na Starym mieście był czas na chwilę odpoczynku i oczekiwanie na obiad. Podziwialiśmy piękno naszej stolicy.
Po przepysznym obiedzie spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Manufakturze Cukierków. Tutaj miał miejsce pokaz wyrabiania lizaków i cukierków. Każde dziecko miało możliwość samodzielnego kręcenia lizaka w wybranym przez siebie kształcie: kotek, kwiatek, kółko, ślimak, serce, świder. Niezła zabawa dla dużego i małego łasucha! Za aktywną pracę dzieci otrzymały dyplom karmelarza i oczywiście własnoręcznie ukręcony lizak. Tutaj w sklepiku dzieci mogły też kupić lizaki dla domowników.
Po zajęciach warsztatowych udaliśmy się do Zoo. Po dotarciu na miejsce spacerowaliśmy i podziwialiśmy zwierzęta egzotyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się małpy. Mogliśmy też zakupić sobie lody, gdyż było ciepło i przyjemnie. Po dwugodzinnym pobycie w miejskim ogrodzie zoologicznym udaliśmy się bardzo zmęczeni do autokaru.
Uważam, że wycieczka była bardzo udana i długo zostanie w naszej pamięci.
M. Mikołajczak
- Odsłony: 61
W roku szkolnym 2023/2024 klasy pierwsze przystąpiły do programu Akademii Bezpiecznego Puchatka, który uczy dzieci jak zadbać o własne bezpieczeństwo w szkole, w domu, na drodze, w Internecie oraz w grupie rówieśniczej. Podstawą tego działania była wiedza, co robić aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, a także, jak się zachować w razie zagrożenia. Bo mądre dzieci, to bezpieczne dzieci. Dlatego dzięki programowi Nasze dzieci wyposażone zostały w niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa co pozwoliło zwiększyć ich świadomość na temat zagrożeń Zdobyły wiedzę, co robić aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, a także, jak się zachować w razie zagrożenia.
- Odsłony: 54
W dniu 12.06.2024r. uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni i dzielnych mam Pani Joanny Kaliszuk i Pani Beaty Lewczuk wyruszyli na wycieczkę rowerową do siedziby naszej „małej Ojczyzny". Zanim dotarli do urzędu był czas na krótki spacer w okolice zbiornika małej retencji Czapelka. Po wędrówce wzdłuż pięknej tafli wody grupa 21 rowerzystów dojechała do siedziby władz Gminy Terespol.
Pod opieką Pani Inspektor ds. oświaty, Justyny Kalinka szkolna wycieczka wspięła się na najwyższe piętro obiektu, gdzie czekała już z upominkami Pani Sekretarz Danuta Wowczeniuk. W bardzo przystępny sposób, przybliżyła strukturę organizacyjną urzędu, opowiedziała o jego władzach, stanowiskach pracy i zasadach rekrutacji .
W odwiedzanych pokojach uczniowie spotykali się z ciepłym przyjęciem i chłonęli wiedzę w jaki sposób można zostać pracownikiem urzędu. Dowiedzieli się, że urzędem zarządza Wójt Gminy Terespol – Pan Krzysztof Iwaniuk, odwiedzili gabinet, a chętni mogli nawet zasiąśćw jego fotelu.
Ponadto poznali nazwiska i nazwy stanowisk osób odpowiadających za urząd, jego budżet i realizowane inwestycje.
Uzyskali odpowiedzi na następujące pytania : Czy można przyjść na spotkanie do wójta bez ustalenia z panią za szklanymi drzwiami? W jakim celu używa młotka pani z gabinetu gospodarki nieruchomościami? Co się dzieje przy zbiorniku małej retencji? Czy mogą już wyrobić dowód osobisty? Gdzie jest królestwo książek i kto będzie gwiazdą XIX Festiwalu „Kultura bez granic”?
Ponadto pasjonaci komputerów poznali tajniki pracy urzędowego informatyka. Wielu chłopców było bardzo zainteresowanych wyposażeniem piwnic urzędu. Warto zaznaczyć, że niektóre dzieci zadeklarowały, że w przyszłości chciałyby tutaj pracować, cyt. ” warto się wysilić, aby coś osiągnąć” .
Serdecznie dziękujemy władzom i pracownikom Urzędu Gminy Terespol za życzliwe przyjęcie, cierpliwość i poświęcony czas .
Z racji, że była to wycieczka rowerowa bardzo sprawnie wszyscy dotarli do Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, którego historię przybliżył Pan Dominik Litwiniuk . Ostatnim punktem wycieczki były zabawy integracyjne i pizza pod palmami, którą dostarczyła kolejna dzielna mama Pani Joanna Mentel. Po naładowaniu akumulatorów uczniowie wyruszyliw drogę powrotną.
Wyjazd integracyjno-edukacyjny uznajemy za udany, dziękujemy wszystkim za pomoc w jego realizacji.
Małgorzata Sowa
- Odsłony: 112
Dnia 5 czerwca 2024r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Białej Podlaskiej. Opiekę nad dziećmi sprawowała wraz z rodzicami wychowawczyni p. Małgorzata Patrejko.O godzinie 8.00 odbyło się spotkanie uczniów z wychowawcą, na którym przypomniano zasady obowiązujące podczas wyjazdu. Wszyscy złożyli swoje podpisy pod regulaminemi z uśmiechem na ustach obiecali starać się, aby był to wyjątkowo miły dzień. Na peronie, pomimo zachmurzonego nieba i mżaweczki, humory wszystkim dopisywały. Niektórzy uczniowie za chwilę mieli odbyć swoją pierwszą podróż pociągiem!
Droga do stolicy powiatu bialskiego upłynęła na rozmowach, żartach i … kontroli biletów. Na dworcu w Białej Podlaskiej uczniowie usłyszeli kilkaciekawostek związanych z historią tego miejsca. Następnie słuchając informacji z przeszłości miasta, przeszli na Plac Wolności, gdzie największe zainteresowanie wzbudziła ławeczka z Józefem Ignacym Kraszewskim, fontanna i gołębie. Po krótkim odpoczynku przyszła pora na kino i film pt. „Garfield”. Jak zwykle „Merkury” przyjął uczniów bardzo miło, z przyjemnością zasiedli w wygodnych fotelach i obejrzeli perypetie wyjątkowego kota. Kolejnym punktem wycieczki był wspólny posiłek w Pizzerii Roma. Stał się okazją do kształtowania umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych oraz zacieśniania więzów koleżeńskich.
W drodze powrotnej wycieczkowicze otrzymali kolejną porcję informacji dotyczących Białej Podlaskiej. Ponieważ słońce coraz mocniej przygrzewało, wszyscy bardzo chętnie spałaszowali lody, które były ostatnią atrakcją wyjazdu. Podróż pociągiem minęła niezwykle szybko. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie klasy IV wrócili do Małaszewicz.
- Odsłony: 124
Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej było organizatorem Regionalnego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Celem konkursu, w którym udział wzięli uczniowie z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego, było popularyzowanie zbiorów muzeum, wzbogacenie wiedzy plastycznej uczniów oraz kształtowanie upodobań estetycznych. Na konkurs wpłynęło prawie 200 prac z różnych dziedzin sztuki wizualnej, takich jak: malarstwo, rysunek, techniki mieszane, instalacja, fotografia, grafika komputerowa oraz multimedia.
Z przyjemnością informujemy, że wyróżnienie w konkursie w kat. wiekowej 10-13 lat otrzymał Jan Szelest z klasy IV.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!