6 grudnia 2024 r. zgodnie z kalendarzem obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Był to szczególny dzień dla wszystkich uczniów kl. I-VIII ponieważ jak co roku odwiedził ich Święty Mikołaj z GCK w Kobylanach, który wraz z pomocnikiem wręczył im słodkie upominki. Aby tradycji stało się zadość wychowawcy klas we współpracy z rodzicami zorganizowali dla swoich wychowanków klasowe Mikołajki podczas których uczniowie i wychowawcy klas obdarowywali siebie nawzajem prezentami. Była to ciekawa lekcja wychowania mająca na celu poszanowanie zarówno polskich jak i zagranicznych tradycji. W klasach I-III, to klasowe Rady Rodziców stanęły na wysokości zadania i przygotowały upominki dla dzieci i wychowawców. Radości i uśmiechu przy otwieraniu prezentów było co niemiara. W Mikołajki Samorząd Uczniowski po raz pierwszy  zaprosił wszystkich uczniów do  udziału w Dniu Piżamy. Celem akcji było zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię oraz solidarność z dziećmi ciężko chorymi, które w tym stroju spędzają na onkologii tygodnie, a nawet miesiące. Aby wziąć udział w akcji wystarczyło w Mikołajki tj. 6 grudnia 2024 r. (piątek) przyjść do szkoły w piżamie, szlafroku i pokazać dzieciom chorym onkologicznie, że nie są same w tej walce! Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięło w niej udział 95. uczniów z klas I-VIII, którym z całego serca dziękujemy! Każdy z uczestników Dnia Piżamy nie tylko wsparł dzieci chore na nowotwory ale i zwiększył swoją wiedzę na ten temat. Był to dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji. Już nie możemy doczekać się następnych Mikołajek.

Samorząd Uczniowski

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Celami konkursu było: kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych, uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny, kształtowanie poczucia więzi z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem: Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Miło nam poinformować, że Karolina Wysokińska, uczennica klasy VII znalazła się w gronie wyróżnionych, wykazując się pomysłowością, wyobraźnią i talentem plastycznym.

SERDECZNIE GRATULUJEMY KAROLINIE, JEJ RODZICOM I PANI EWIE STAWSKIEJ – NAUCZYCIELOWI PLASTYKI!

29 listopada uczniowie klasy siódmej odwiedzili Biuro Zespołu Lubelskich Parków  Krajobrazowych w Białej Podlaskiej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez panią Magdalenę Żychowską.

Pierwsza lekcja dotyczyła fauny parków krajobrazowych. Siódmoklasiści mogli obejrzeć różne gatunki ptaków i ssaków na ekspozycji. Poznali rzadkie gatunki ptaków występujących na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Uczyli się rozpoznawać gatunki dzięciołów i rozróżniać ptaki drapieżne.  Dowiedzieli się co to są wyplówki, i dlaczego są cenne dla ornitologów. Podczas zajęć uczniowie poznali wiele ciekawostek ze świata zwierząt.

Druga lekcja dotyczyła Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, który w tym roku obchodzi trzydziestolecie utworzenia. Uczniowie obejrzeli ciekawą  prezentację na temat parku. Prezentacja dotyczyła zarówno flory i fauny parku jak również miejsc cennych przyrodniczo i kulturowo.

Przybliżone zostały zagadnienia dotyczące form ochrony przyrody oraz degradacji środowiska naturalnego. 

Po zakończonych zajęciach w Biurze ZLPK uczniowie zwiedzili zespół parkowo – pałacowy Radziwiłłów a na zakończenie wycieczki zjedli obiad w pizzerii. 

Anna Borowik

Raz w roku jest taki wieczór, w którym możemy dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości. To oczywiście Andrzejki bądź Katarzynki! W naszej szkole impreza andrzejkowo – katarzynkowa odbyła się 28 listopada 2024 r. W ten magiczny wieczór uczniowie klas I-III, IV-VIII i nauczyciele/opiekunowie mogli sobie wywróżyć swoją dalszą i bliższa przyszłość. Uczestnikom zabawy najbardziej spodobały się ciasteczka, baloniki i kubeczki z wróżbami. 

W trakcie dyskoteki można było zadedykować piosenkę swojemu koledze, koleżance, nauczycielowi lub sympatii u DJ-a – wodzireja Mateusza L., Huberta Ł. i Michała N. z kl. VIII oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie u wróżbity Jakuba K. z kl. VI.

W chwili odpoczynku można było posilić się i ugasić pragnienie na kiermaszu słodkości,  dochód z którego zostanie przekazany na cele charytatywne oraz nagrody za udział w konkursach i akcjach organizowanych przez Samorząd Uczniowski.

Podczas wieczoru nie zabrakło dobrego humoru i dobrej zabawy. Mamy nadzieję, że Andrzejki i Katarzynki były dla wszystkich udane.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas IV-VIII za przebranie się i przygotowanie ciekawych wróżb, rodzicom za upieczenie babeczek na kiermasz słodkości, nauczycielom/ wychowawcom za opiekę nad dziećmi i młodzieżą oraz sekcji radiofonicznej za oprawę muzyczną podczas dyskoteki.

 

Samorząd Uczniowski

28.11.2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona - Kornela Makuszyńskiego. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy popiersiu Makuszyńskiego, co stanowiło symboliczny hołd dla jego twórczości. Następnie uczennice klasy VIII przedstawiły prezentację, która przybliżyła życie i osiągnięcia Kornela Makuszyńskiego, w tym jego najważniejsze książki i postacie literackie. 

W inscenizacji, którą przygotowała klasa IV pod kierunkiem wychowawczyni – p. Agnieszki Zaręba, uczniowie wcielili się w postaci z książek Kornela Makuszyńskiego, co pozwoliło im na jeszcze głębsze zrozumienie i lepsze poznanie twórczości tego wybitnego pisarza. 

W przedstawieniu pojawiły się postacie z popularnych powieści Makuszyńskiego,  m. in.: panna z mokrą głową, Koziołek Matołek, małpka Fiki Miki.

Częścią obchodów Dnia Patrona były dwa  konkursy: konkurs recytatorski „Kornel Makuszyński – propagator dobroci, uśmiechu i wiary w człowieka” oraz konkurs plastyczny. Oba miały na celu upamiętnienie twórczości pisarza i zachęcenie uczniów do głębszego poznania jego książek.

Zadaniem uczestników konkursu recytatorskiego była  prezentacja wybranych fragmentów z  najbardziej znanych utworów pisarza. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, oddając pełnię emocji zawartych w tekstach autora. Recytacje były pełne pasji i wrażliwości, a uczniowie starali się jak najlepiej oddać charakterystyczny styl pisania Makuszyńskiego.

Laureatami konkursu recytatorskiego zostali:

Grupa wiekowa  I-IV:

I miejsce – Magdalena Litwiniuk,  kl. II a; Hanna Gabryś, kl. IV

II miejsce – Magdalena Pilipczuk, kl. IV 

III miejsce – Kornelia Kijuk, kl. I
Wyróżnienie - Alicja Siwagow, kl. II b 

Grupa wiekowa  V-VIII:

I miejsce  Wiktoria Zientara, kl. VII 

II miejsce – Weronika Grom, kl. VIII
III miejsce  Kacper Lewczuk, kl. V 

 

Z kolei w konkursie plastycznym pod hasłem „Inscenizacje do książki Kornela Makuszyńskiego” uczniowie stworzyli ilustracje inspirowane postaciami i wydarzeniami z książek Makuszyńskiego. Celem było uwiecznienie na papierze najważniejszych momentów z powieści, a także wyrażenie swojej własnej interpretacji literackiego świata autora. Prace były niezwykle różnorodne, ukazujące zarówno twórczość pisarza, jak i indywidualność młodych artystów.

Wszystkie te inicjatywy miały na celu nie tylko uczczenie Dnia Patrona, ale także zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze, rozwijania talentów oraz pogłębiania znajomości literatury.

Wyniki konkursu plastycznego:

Grupa wiekowa I-III:

I miejsce – Alicja Moroz, kl. II a

II miejsce – Aleksander Babkiewicz, kl. I

III miejsce – Martyna Harasimiuk, kl. I
Wyróżnienie - Karolina Mentel, kl. III

Grupa wiekowa  IV-VIII:

I miejsce  Jakub Grom, kl. V

II miejsce – Jakub Kijuk, kl VI
III miejsce – Mikołąj Piasecki, kl. IV

Wyróżnienie: Alicja Borowik, kl. IV

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz życzyła wszystkim, aby na wzór naszego patrona – „pisarza ze słońcem w herbie” zawsze byli uśmiechnięci i potrafili okazywać radość życia.