I tylko pamięć została …

Po tej katyńskiej nocy...

Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy …

I woła o sprawiedliwość …

I prawdę po świecie niesie – Prawdę o jeńców tysiącach zgładzonych w katyńskim lesie. Katyń - Feliks Konarski

 

Terminem „zbrodnia katyńska” określa się wymordowanie wiosną 1940 r. prawie 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych w min. w Katyniu, Charkowie, Twerze. Mord został dokonany przez Związek Radziecki w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Państwo polskie straciło obywateli stanowiących jego elitę, potencjał obronny i twórczy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego

w Małaszewiczach  obchodzony był w nastroju powagi i zadumy. Jak co roku społeczność Zespołu Szkół przeprowadziła szereg inicjatyw, mających na celu upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej, wśród nich kontynuacja programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" , Katyń Pro Memoria oraz organizacja Konkursu Szkolna Liga Historyczna .

W przeddzień uroczystości rocznicowych dźwięk werbli zgromadził przed szkołą całą jej społeczność , w takt wybijanego rytmu uczniowie klasy VII wystawili wartę obok Dębów Pamięci, poczet wprowadził sztandar szkoły, zapadła minuta ciszy, po której odśpiewany został hymn państwowy. Prowadzący uroczystość siódmoklasiści przywołali opisy oddające tragizm tamtych wydarzeń, a uczestnicy Szkolnej Ligi Historycznej złożyli przy dębach kwiaty i zapalili Światełka Pamięci.

W następnej części uroczystości p. Dyrektor Katarzyna Krawczyk podsumowała Szkolną Ligę Historyczną - konkurs, którego celem było rozbudzanie zainteresowań historycznych uczniów, poszerzenie i pogłębienie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy historycznej. Do udziału w Konkursie zgłosiło się 25 uczniów, którzy w okresie od 16 lutego 26 marca 2024 r. wykonali 5 zadań. W trakcie rozgrywek historycznych, uczniowie oglądali animacje tematyczne, przygotowali prace plastyczne oraz czytali literaturę historyczną. Prezentacja prac konkursowych odbyła się 1 marca 2024 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W dniu 4 kwietnia 2024 r. 19 uczniów przystąpiło do testu, kończącego Szkolną Ligę Historyczną. Pani Dyrektor pogratulowała zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i wręczyła dyplomy, natomiast p. Małgorzata Prokopiuk z Rady Rodziców - nagrody przekazane przez przewodniczącą Rady Rodziców p. Annę Borowińską- Komor i Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.

PRZYZNANE TYTUŁY W SZKOLNEJ LIDZE HISTORYCZNEJ :

Mistrzyni Szkolnej Ligi HistorycznejWeronika Grom kl. VII

Wicemistrz Szkolnej Ligi Historycznej- Michał Niczyporuk kl. VII

Laureaci :Piotr Litwiniuk kl. V, Jan Szelest kl. IV, Karolina Wysokińska kl.VI

Finaliści: Mateusz Laszewski kl. VII, Antoni Wawryszuk kl. IV, Kacper Kuśmierczyk kl. V, Jakub Grom kl.IV

Pozostali uczestnicy konkursu: Laszewski Dominik, Wysokińska Klaudia, Kijuk Jakub, Knigawka Julia, Mularska Zuzanna, Ostapiuk Oliwia, Zbaracki Marcel, Andrzejczuk Tobiasz, Zientara Wiktoria, Semeniuk Natalia

Na zakończenie p. Dyrektor Katarzyna Krawczyk skierowała do uczniów słowa uznania za patriotyczną postawę, a nauczycielom: p. wicedyrektor Elżbiecie Brodackiej i p. Małgorzacie Sowa - podziękowała za zaangażowanie i przygotowanie obchodów rocznicowych.

Była to piękna i przejmująca uroczystość, upamiętniająca tragiczną historię naszego narodu.

Szkoła pamięta!
pilnujemy Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej!
NIECH ŁĄCZY NAS PATRIOTYZM !


Zapraszamy na uroczystość upamiętnienia 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, która odbędzie się w naszej szkole 12 kwietnia 2024r. o godz.10.00 przed Dębem Pamięci.
Zachęcamy do włączenia się do akcji „ Zapal Światło Pamięci” na portalu https://katynpromemoria.pl .
Niech rozbłyśnie Las Pamięci!
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !
WIECZNA PAMIĘĆ POLEGŁYM ZA NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ!


Społeczność Zespołu Szkół
im. Kornela Makuszyńskiego

8 kwietnia br. uczniowie klasy VII wzięli udział w spotkaniu w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” Akcję honorowym patronatem objął Minister Edukacji i Nauki. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniom ryzyka związanego z niekontrolowanym korzystaniem przez dzieci i młodzież z gier oraz wskazanie zagrożeń wynikających z nielegalnego hazardu, takich jak: uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie często traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki, dlatego profilaktyka takich zachowań jest niezwykle istotna.
Prelegenci: mł. asp. Mariusz Wasilczuk i starszy kontroler skarbowy Ireneusz Sawtyruk, przedstawili młodzieży specyfikę zadań Służby Celno – Skarbowej. Opowiedzieli o jej roli w obronie granicy, o przeciwdziałaniu przemytowi i ochronie rynku przed napływem szkodliwych i niebezpiecznych towarów.
Młodzież miała okazję do zadawania pytań i weryfikacji własnych wyobrażeń dotyczących pracy w służbach mundurowych.

W dniu 27 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się  Apel Wielkanocny. Uczennice klasy szóstej, witając wszystkich zebranych, wprowadziły w świąteczny nastrój całą społeczność szkolno - przedszkolną.

Uczniowie klasy trzeciej pod opieką p. Elżbiety Kijuk przedstawili inscenizację nawiązującą do staropolskich tradycji i zwyczajów związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą - najważniejszym świętem chrześcijańskim. Piękne stroje wykonawców, rekwizyty i dekoracja wykonana przez p. Alicję Sołoducha, dodały uroku całemu przedstawieniu.

Pani dyrektor podziękowała młodym artystom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożyła życzenia świąteczne.

Apel był okazją do podsumowania konkursów, które odbyły się w ostatnim czasie: Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego „Wyobraźnia ukryta w pisance”, Ogólnopolskiego Konkursu „ Józef Ignacy Kraszewski wzorem dla współczesnego człowieka” oraz szkolnego konkursu z języka angielskiego „MASTER OF ENGLISH SPEELLING”.

Na zakończenie życzenia wielkanocne złożyła całej społeczności szkolnej  p. Anna Borowińska – Komor – Przewodnicząca Rady Rodziców.

                    

 

                                                Justyna Szkodzińska

                                                Ewa Stawska

W naszej szkole dnia 24.01.2024 w III klasie i 28.03.2024 w klasach IV-VII odbył się konkurs MASTER OF ENGLISH SPELLING.

Celem tego konkursu było:

— pobudzenie aktywności uczniów szkoły
— poszerzenie wiadomości uczniów z zakresu ortografii języka angielskiego
— poszerzenie zakresu słownictwa uczestników konkursu
— stworzenie uczniom możliwości wykazania się na forum klasy i szkoły oraz nabrania pewności siebie.


Organizatorem konkursu była nauczycielka:

  1. Izabela Markowska

Konkurs organizowany był w dwóch przedziałach klasowych, klasa III oraz IV-VII. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością słownictwa z zakresu  „życie towarzyskie”. Uczestnicy zgłaszali chęć udziału po czym otrzymywali obowiązujący zakres materiału. Konkurs odbył się w dwóch etapach, po pierwszym pisemnym etapie pozostało trzech/czterech uczestników, którzy walczyli o trzy pierwsze miejsca literując wylosowane wyrazy. Prace pisemne oraz literowanie oceniane były przez komisję w składzie:

1.Izabela Markowska 

2.Danuta Płotnicka 

Komisja  w swojej ocenie uwzględniała poprawne przetłumaczenie słowa lub wyrażenia, pisownię oraz słowne przeliterowanie wyrazu w języku angielskim. Dyplomy oraz nagrody zostały wręczone na apelu Wielkanocnym, dziękujemy wydawnictwu Macmillan za nagrody. 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 

Klasa III

Miejsce I 

 Ignacy Olszanka

Miejsce II 

Hanna Moroz

Miejsce III 

Antoni Kingawka

 

Klasy IV-VII

Miejsce I

Zofia Mroczek ( kl. IV)

Miejsce II

Szymon Semeniuk (kl. IV)

Miejsce III

Maria Pietraszkiewicz (kl. VI)