W trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, 30 września br. została przeprowadzona ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkoły, przedostały się drogami ewakuacyjnymi na wyznaczone miejsce zbiórki – boisko szkolne. Tam nauczyciele sprawdzili obecność osób znajdujących się pod ich opieką. Na miejsce ewakuacji przybyli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Małaszewiczach, którzy sprawdzili budynek szkoły pod katem zachowania środków bezpieczeństwa podczas ewakuacji.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły i przedszkola z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia życia i zdrowia.

Koordynatorem akcji była p. Anna Wołosiuk.

Akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa.

20 lat temu, a dokładnie 1 maja 2004, Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami, przystąpiła do Unii Europejskiej. Ten ważny krok stał się nie tylko początkiem dynamicznego rozwoju gospodarczego i ogólnej poprawy jakości życia obywateli nowych krajów członkowskich, ale przyczynił się do zwiększenia różnorodności kulturowej i językowej w naszej europejskiej wspólnocie. 

Ten szczególny jubileusz to świetna okazja do radości i świętowania. W związku z tym ogłosiliśmy w naszej szkole kolejną edycję Europejskiego Dnia Języków Obcych. Tegoroczna, jubileuszowa edycja była wyjątkowa, ponieważ obchody Europejskiego Dnia Języków trwały w tym roku aż dwa dni, od 26 do 27 września.

W tych dniach nauczyciele języków obcych p. J. Moroz, p. E. Szepeluk, p. J. Szydło i p. A. Wołosiuk przygotowały dla uczniów kl. I-III i IV-VIII ciekawe zadania związane z tym jubileuszem.

Klasy I-III na zajęciach języka rosyjskiego miały okazję wypowiedzieć się na temat wymarzonej wakacyjnej destynacji (celu podróży). Nauczyciel przedstawił krótki film edukacyjny o krajach europejskich oraz przygotował tematyczne kolorowanki.

Na języku angielskim uczniowie klas I-III uczestniczyli w projekcji filmu o Europie i kontynentach. Poza tym dzieci wykonywały kolorowanki kulturowe dotyczące Wielkiej Brytanii i Europy. Klasa IV poznała zwroty grzecznościowe w kilku językach europejskich, klasa VI obejrzała prezentację dotyczącą historii języka angielskiego, a klasa VII wykonywała plakaty kulturowe o Wielkiej Brytanii.

Na zajęciach języka angielskiego klasa V pogłębiała swoją wiedzę językoznawczą wykonując ciekawą kartę pracy na temat języków obcych używanych w tych sąsiednich i nieco bardziej odległych państwach. 

Na lekcji języka rosyjskiego młodzież z kl. IV-VIII słuchał piosenki Eminema w 7 językach europejskich, wykonywała plakaty związane z kulturą i zabytkami wylosowanego przez siebie kraju, nazywała jego stolicę, określała położenie na mapie i oglądała przykładową lekcję nauki języka tego kraju (on-line). Prace uczniów zostały ocenione i wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

Dzięki akcji uczniowie dowiedzieli się, że języków obcych można uczyć się na wiele sposobów, poznali nowe metody i formy pracy, niektórzy zwiększyli swoją motywację do nauki.

Był to dzień wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej.

 

 

 

J. Moroz, E. Szepelu, 

J. Szkodzińska, A. Wołosiuk

Dzień Chłopaka to wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował 26 września dyskotekę. Młodzież Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach do wieczora bawiła się przy ulubionych utworach muzycznych. Opiekę nad uczniami podczas zabawy sprawowali wychowawcy klas oraz nauczyciele uczący, którym serdecznie DZIĘKUJEMY!

Dyskoteka wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie z niecierpliwością czekają na następną zabawę, ANDRZEJKOWĄ. Naszym chłopakom raz jeszcze życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO! z okazji ich święta.

Samorząd Uczniowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca się z prośbą o upowszechnienie informacji dotyczącej telefonów zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach. W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielkom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

 

18 września br. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Doroty Tarkowskiej uczestniczyli w XXXII Powiatowych Biegach Ulicznych im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu pod hasłem „Wszyscy jesteśmy zwycięzcami”. Impreza miała na celu popularyzację lekkoatletyki jako jednej z form aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży, a jednocześnie promocję tej dyscypliny olimpijskiej.

Zawody rozpoczęły się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego. W trzynastu biegach, na różnych dystansach pobiegło 353 zawodników reprezentujących szkoły powiatu bialskiego. Najlepsi otrzymali dyplomy, medale i nagrody z rąk olimpijki z Pekinu – Katarzyny Deberny, burmistrza Terespola – Jacka Danieluka i dyrektora Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu – Agnieszki Kulickiej.

Na podium stanął Aleksander Sobieszczuk z klasy IIb, zajmując III miejsce w kategorii chłopców kl. I-II.

Reprezentowali nas również: Kijuk Kornelia, Knigawka Franciszek, Maksymiuk Kajetan – kl. I; Moroz Hanna, Pomorska Izabela, Sobieszczuk Szymon – kl. IV; Laszewski Dominik – kl. V; Kuśmierczyk Kacper – kl. VI; Andrzejczuk Tobiasz, Naumiuk Bartosz – kl. VII, Duda Adam, Łukasik Hubert – kl. VIII.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom osiągniętych wyników!