Drodzy Rodzice, 

w związku z wejściem w życie 15 lutego 2024 roku ustawy z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza nowe instrumenty ochrony praw dzieci, wypełniamy obowiązek wynikający z art. 22b ustawy polegający na wprowadzeniu Standardów Ochrony Małoletnich w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Wprowadzony system ochrony małoletnich przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji, gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w placówce za bezpieczeństwo małoletnich do niej uczęszczających.

Wersja skrócona

Image1.jpgImage2.jpg

 

Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe” - to temat spotkania profilaktyczno – edukacyjnego naszych uczniów oraz przedszkolaków z funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Terespolu – asp. szt. Januszem Drygulskim, który 23 stycznia 2024r. wygłosił w naszej szkole pouczającą prelekcję na temat podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

Celem spotkania było uświadomienie uczniom niebezpiecznych dla życia sytuacji, w których mogą się znaleźć podczas zimowego wypoczynku.

Funkcjonariusz omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed samodzielnym wchodzeniem  na zamarznięte zbiorniki wodne, organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówił o niebezpieczeństwie zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, Policjant przypomniał również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie.

 Dzieci zostały poinformowane o konieczności noszenia różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi i młodzieżą szkolną było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi oraz zachowanie bezpieczeństwa  podczas korzystania z Internetu. Dziękujemy za poświęcony czas i cenne rady. 

 

Zachęcamy również do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEiN, która zawiera aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

 

Poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Bezpieczny Wypoczynek Zimą" Poradnik​_bezpieczny​_wypoczynek​_zima.pdf 1.02MB (www.gov.pl)

Pedagog szkolny 

21 stycznia br. odbył się XI Powiatowy Noworoczny Przegląd Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. Celem przeglądu było: kultywowanie tradycji świątecznych, podtrzymywanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek, popularyzowanie znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek, umożliwienie twórczej konfrontacji osiągnięć wykonawców oraz rozwijanie zdolności autoprezentacji. Tradycyjnie ocenie podlegały: walory głosowe, własna interpretacja, muzykalność, poczucie rytmu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.

Z ogromną radością informujemy, że wyróżnienie w kategorii klas I-III zdobył Marcel Siekierko – uczeń klasy Ib.

Serdecznie gratulujemy MARCELOWI i JEGO OPIEKUNOM i życzymy kolejnych sukcesów!

W tegorocznym przeglądzie wzięła również udział uczennica klasy III – Magdalena Pilipczuk oraz pozakonkursowo zaprezentowała się wychowanka przedszkola Kornelia Kijuk (grupa 6- latki „Pszczółki”), która pastorałką „Od serca do ucha” podbiła serca publiczności.

Karnawał to czas radosnej i wspaniałej zabawy. 18 stycznia br. w pięknie udekorowanej specjalnie na tę okazję sali gimnastycznej (według pomysłu p. Ewy Stawskiej), odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów klas I-VII. Uczniowie wystąpili w niezwykle pomysłowych, wyszukanych strojach, pojawiły się wróżki, księżniczki, policjanci i wiele innych postaci, których nie sposób zliczyć i wymienić. Imprezę poprowadził Wodzirej Fantomasz, którego doświadczenie i zaangażowanie sprawiły, że i młodsi, i starsi chętnie brali udział we wspólnej zabawie. W trakcie imprezy odbył się ogłoszony przez Samorząd Uczniowski konkurs z nagrodami na króla i królową balu. Na zaszczytny tytuł zasłużyli: Alicja Siwagow, kl. Ib i Aleksander Szołucha, kl. II (kat. kl. I-III) oraz Hanna Denisiuk, kl. VI i Kacper Kuśmierczyk, kl. V (kat. klas IV-VII), którzy wykazali się dużym poczuciem rytmu. O dobrą kondycję w trakcie zabawy zadbała niezawodna Rada Rodziców, która zapewniła wszystkim uczestnikom smacznego hot-doga i napój.

Takie uroczystości są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci i młodzież formą rozrywki,  a wspólna zabawa przy muzyce integruje społeczność szkolną.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom, Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców za zaangażowanie w organizację tegorocznego balu!

Czas Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres przepełniony ciepłem, radością i miłością. To także okazja do spotkań i wspólnego kolędowania.

5 stycznia br. w naszej szkole odbył się koncert kolęd i pastorałek  „Kolędujmy wszyscy wraz”, zorganizowany we współpracy z Klubem Seniora „Złoty Wiek” na czele z rzewodniczącą p. Danutą Szelest. W ten sposób nasza szkoła pielęgnuje i podtrzymuje tradycję wspólnego kolędowania w miłej i przyjaznej atmosferze.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: ks. Andrzej Wolanin – Proboszcz parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Małaszewiczach, Krzysztof Iwaniuk – Wójt Gminy Terespol, Mariola Borodziuk – dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach, Paweł Caban – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach, Robert Wieczorek – dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, Anna Borowińska – Komor – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz wicedyrektor Elżbieta Brodacka, nauczyciele i pracownicy, uczniowie, rodzice i społeczność lokalna. Przybyłych uczestników wydarzenia powitała dyrektor Katarzyna Krawczyk. W radosny, niecodzienny nastrój wprowadziła nas kolęda „Jest taki dzień” w wykonaniu uczennicy klasy VI – Hanny Denisiuk. Następnie na scenie zaprezentowali się nasi młodzi artyści: Kornelia Kijuk z grupy 6- latków (pastorałka „Od serca do ucha”), Jakub Kozłowski, kl. V („Przybieżeli do Betlejem”), Alicja Borowik, kl. III („W żłobie leży”), Michał Pytka, kl. IV („Hej, w dzień Narodzenia”), Magdalena Pilipczuk, kl. III („Był pastuszek bosy”) i Aleksandra Duda, kl. IV („Gore gwiazda Jezusowi”). Klub Seniora „Złoty Wiek” przy akompaniamencie p. Mariusza Chwedoruka wykonał kolędy: „W Betlejem nad grotą”, „Mizerna cicha”, „Wesołą nowinę” oraz utwór „Leć kolędo”. Wykonawcy stanęli na wysokości zadania, piękne interpretacje kolęd i pastorałek pozwoliły słuchaczom przeżyć chwile radości i dostarczyły wielu wspaniałych doznań.

Wyjątkowy nastrój wprowadziły jasełka pt. „Broda Heroda, czyli jak Bóg zło w dobro przemieniał” w wykonaniu uczniów klasy III, przy ogromnym zaangażowaniu wychowawczyni -  Elżbiety Kijuk. 

Zwieńczeniem uroczystości były życzenia noworoczne i podziękowania skierowane przez panią dyrektor do wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia. Wiele ciepłych  słów popłynęło w stronę wykonawców ze strony Wójta Gminy Terespol i Księdza Proboszcza. Wspólnym wykonaniem kolędy „Bóg się rodzi”  zakończyliśmy spotkanie kolędowe. 

Serdecznie dziękujemy WYKONAWCOM, GOŚCIOM I WSZYSTKIM UCZESTNIKOM UROCZYSTOŚCI za wspólnie spędzony czas!