1. Konkurs języka angielskiego – 22.10.2020 (czwartek), godz. 9.00
  2. Konkurs biologiczny – 23.10.2020 (piątek), godz. 9.00
  3. Konkurs historyczny – 26.10.2020 (poniedziałek), godz. 9.00
  4. Konkurs matematyczny - 27.10.2020 (wtorek), godz. 9.00
  5. Konkurs chemiczny - 28.10.2020 (środa), godz. 9.00
  6. Konkurs języka rosyjskiego - 29.10.2020 (czwartek), godz. 9.00

 

06.10.2020 r. w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się wręczenie nagród „BIALSKIE TALENTY” za 2019 rok. Nagroda przyznawana jest w celu promowania szczególnie uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z terenu powiatu bialskiego w dziedzinie nauki, kultury i sportu.

Zaszczytny tytuł laureata w dziedzinie nauki przypadł w udziale uczniowi naszej szkoły – Markowi Gromowi, co niezwykle nas cieszy. W 2019 roku Marek był laureatem konkursu przedmiotowego języka rosyjskiego pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty na szczeblu wojewódzkim. Uzyskał również najwyższe lokaty w konkursach ortograficznych: szkolnym – „Makuszyński uczy nas ortografii” oraz międzygminnym – „Żyję z pasją”.

             Serdecznie gratulujemy Markowi i życzymy dalszych sukcesów!

28 września 2020 r. świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków obcych, który według kalendarza przypada na 26 września 2020 r. Była to świetna okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu. W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem nauczyciele języków obcych zachęcili uczniów klas IV-VIII do przetłumaczenia kilku frazeologizmów, przysłów i powiedzeń z języka rosyjskiego i angielskiego na język polski, które przesłali uczniom w piątek na e-dziennik. W nagrodę za prawidłowe przetłumaczenie wyrażeń uczniowie otrzymali ocenę pozytywną z przedmiotu.

Złota kartka do Powstańca

 w  Zespole  Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach   

Pamiętając słowa poety: „Nie przemoc, nie zaborca, wygubią lud bratni, ale własna niepamięć, daje cios ostatni” ,  uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział   ogólnopolskiej  kampanii na rzecz upamiętnienia  i uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego. 

Akcja  jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc .

  W miesiącu wrześniu uczniowie klas : IV, VIIa, VIIb, VIIIa, VIIIb uczestniczyli w zajęciach  mających na celu  przybliżenie  tematyki  Powstania Warszawskiego, poznali jego genezę oraz wielką  ofiarność uczestników i mieszkańców Warszawy.

W celu podejmowanych corocznie działań profilaktycznych wynikających z założeń Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego w dniach 22-24 września bieżącego roku w naszej szkole odbyły się Dni Profilaktyki. Przewodniczyła im specjalistka, psycholog z Centrum Edukacji i Profilaktyki Dialog z Krakowa - Pani Joanna. W przystępnej i dostosowanej do wieku formie poprowadziła warsztaty dla klas
I-VIII, wywiadówkę profilaktyczną oraz szkolenie rady pedagogicznej.

Najbardziej widocznym sprawdzianem kultury każdego człowieka jest jego zachowanie w miejscach publicznych, także w szkole. Klasy I – VI wzięły udział warsztatach na temat: „Słowa , które krzywdzą i ranią innych. Prawidłowa komunikacja u dzieci.” Priorytetem prezentowanych zajęć było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z zachowań przemocowych, w tym podkreślenie konieczności dbania o estetykę słowa i kulturę bycia. Celem warsztatów było również uświadomienie uczniom, że nie tylko zachowanie ale i słowa mogą ranić i krzywdzić innych, ukazanie prawidłowych wzorców komunikowania się,  zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z byciem nietolerancyjnym. Uczniowie dowiedzieli się jak należy reagować na niebezpieczne zwroty, słowa innych.

Uczniowie klas VII – VIII miały okazję uczestniczyć w warsztatach na temat Depresji i zachowań  autoagresywnych,  podczas których dowiedzieli się co to jest depresja, jak ją rozpoznać, jak walczyć z chorobą, jak można poradzić sobie z trudnymi emocjami oraz gdzie szukać pomocy.