8 października 2019 r. 50 uczniów z klas piątych i z klasy VIA uczestniczyło w wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego.

Uczniowie podczas wycieczki uczyli się jak należy zachowywać się na obszarach chronionych. Poznali różne formy ochrony przyrody. Dowiedzieli się na czym polega ochrona czynna na przykładzie żółwia błotnego.

Uczniowie zwiedzili Ośrodek Administracyjno -Dydaktyczny, gdzie obserwowali młode żółwie i oglądali film o parku.

Na ścieżce edukacyjnej „Dąb Dominik” uczniowie obserwowali różne zbiorowiska roślinności bagiennej. Dużą atrakcją była możliwość wejścia na spleję występującą na zarastającym jeziorze, pod którą znajduje się kilkanaście metrów błota. Większą część trasy dzieci pokonały po drewnianych mostkach i platformach z których rozpościerały się piękne widoki na bagna i jeziora.

Różne gatunki zwierząt można było obejrzeć w Muzeum Poleskiego Parku Narodowego.

03 października 2019r. uczniowie klas VIa i VIb wyruszyli do Krainy Rumianku – niezwykłego zakątka na Polesiu Lubelskim w miejscowości Hołowno, gmina Podedwórze.

Na miejscu szóstoklasiści wraz z wychowawcami i opiekunami mogli doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Poznali dawne obyczaje polskiej wsi, warunki życia, stroje, rodzaje wiejskich prac.

Uczestniczyliśmy w warsztacie „Od ziarna do chleba” – podczas których, zgodnie z wierszem „ ABC…chleba chcę, ale wiedzieć mi się godzi z czego też to chleb się rodzi….”  - poznaliśmy tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania. Oczyszczanie ziarna na sicie czy jego mielenie na kamiennych żarnach dało nam mnóstwo zabawy, a młócenie cepem, jak się okazało nie było takie proste. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że upieczenie chleba w dawnych czasach wymagało nie lada wysiłku. Bogaci w wiedzę, skąd się bierze mąka mogliśmy własnoręcznie wyrobić ciasto na słodkie rogaliki i upiec w prawdziwym, chlebowym piecu.  Zapach pieczonych rogalików był niesamowity, a ich smak na długo pozostanie w naszej pamięci.

 [kliknij w grafikę]

Uczniowie klasy ósmej i siódmych  z Dyrekcją Szkoły  i opiekunami wczesnym rankiem 4 października 2019 r. wybrali  się do Białej Podlaskiej na  filmową  lekcję historii .

Film pt.„Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego  to  porywająca opowieść o legionowym pokoleniu lat 1914-1916, które wywalczyło Polsce Niepodległość.

 „Legiony” to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się,  rzucić w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.

Czy zatem warto wybrać się do kina i zobaczyć „Legiony”, najdroższy polski film ostatnich lat? Uczniowie klas siódmych i ósmej  uważają , że zdecydowanie warto !!!

  Małgorzata Sowa

Dnia 30 września 2019 r. odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka w której uczestniczyła cała społeczność szkolna.  Już od progu można było usłyszeć największe hity polskich i zagranicznych przebojów. Na początku uczniowie wstydzili się wyjść na parkiet, ale później zabawa się rozkręciła i wszyscy zaczęli się bawić. W trakcie dyskoteki dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego przeprowadziły wybory na Mistera i Vice Mistera szkoły. Największą liczbę głosów i tytuł Mistera szkoły otrzymał  O. Jakuszko uczeń kl. VIII, a Vice Mistera Sz. Holc, uczeń kl. VA. Gratulujemy! O porządek i bezpieczeństwo na imprezie dbali nasi kochani nauczyciele, którym serdecznie Dziękujemy! Po godz. 18:00 wszyscy rozeszli się do domów, co prawda smutni że wieczór już się skończył, ale pełni pozytywnych wrażeń  i w dobrym humorze.

A. Wołosiuk