Od kilku lat społeczność naszej szkoły włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem podejmowanych działań jest przypomnienie o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Dzisiaj Wyklęci powracają do narodowej pamięci, do świadomości młodych Polaków, którzy 1 marca wspominają tych, co się  nie poddali i zachowali się jak trzeba. Wyklęci są niejako symbolem więzi międzypokoleniowej - Bohaterami Niezłomnymi, którzy patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny stawili wyżej, niż własne życie.

W tym roku w ramach obchodów został przeprowadzony IV KONKURS HISTORYCZNY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH - BOHATERACH NIEZŁOMNYCH - przywróćmy ich czyny powszechnej pamięci. Konkurs odbył się w trzech kategoriach:

 klasy I – III – wykonywały pracę plastyczną w dowolnej technice, w wymiarze A3;

 klasy IV - V – wykonywały pracę plastyczną w postaci plakatu w wymiarze A3, natomiast klasy VI – VIII miały za zadanie napisać list do bliskich bohatera, esej lub opowiadanie                             o wybranym bohaterze własną   z autorefleksją.

 Organizatorem konkursu był Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach we współpracy z Gminą Terespol i Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach.

Spośród zgłoszonych prac, Komisja Konkursowa  w składzie : Mieczysław Romaniuk, Magdalena Jaszczuk i Dominik Litwiniuk wyłoniła laureatów w kategoriach :

KATEGORIA: klasy I - III                                                                                            

 Kacper Kuśmierczyk – Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

 Patrycja Mikołajczuk – S.P. im. J.U. Niemcewicza w Neplach

 Jakub Grom - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

 KATEGORIA: klasy IV - V

 Wiktoria Mentel - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

 Natalia Semeniuk - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

 Weronika Grom - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

 KATEGORIA: klasy VI - VIII

 Błażej Mikołajczuk - S.P. im. J.U. Niemcewicza w Neplach

 Alicja Hołownia - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

 Natalia Zalewska - Z.S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach.

Pozostali uczniowie z naszej szkoły  biorący udział w konkursie:

- Samuel Redzik,  Jan Szelest, Antoni Wawryszuk, Karolina Wysokińska, kl. II

- Julia Knigawka, Oliwia Ostapiuk, kl. IIIa

- Zuzanna Mularska,  Marcel Zbaracki, kl. IIIb

- Karolina Wysokińska, Wiktoria Zientara, kl. IV

- Lena Maksymiuk, Marlena Pytka, kl. VIIIa

- Karolina Głowacka, Magdalena Hawrot, Miłosz Juśkiewicz, kl. VIIIb

Uroczyste podsumowanie konkursu  zostało przygotowana przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach  i  odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol.

Serdeczne gratulacje laureatom złożył Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk, który wręczył uczestnikom nagrody, z kolei Pani Dorota Szelest Dyrektor Gminnego Centrum Kultury                           w Kobylanach w podziękowaniu za  włączenie się w upamiętnienie Bohaterów Niezłomnych przekazała laureatom pamiątkowe dyplomy i statuetki. W zakończeniu swojego wystąpienia wyrazy podziękowania skierowała do   Pani Katarzyny  Krawczyk Dyrektora  Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach  i nauczycieli zaangażowanych w jego  organizację.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach  złożyła gratulacje    laureatom  i skierowała  słowa podziękowań za pomoc w przeprowadzeniu konkursu  do    Wójta Gminy Terespol Pana Krzysztofa Iwaniuka  i Pani   Doroty Szelest Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach i jej pracowników.

Ostatnim akordem upamiętnienia społeczności Zespołu Szkół  była krótka lekcja historii i  wspólna modlitwa   w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej  Katarzyny Aleksandryjskiej. Ksiądz Proboszcz Andrzej Wolanin   podziękował Dyrekcji Szkoły, obecnym nauczycielom, uczniom  i parafianom za ofiarowany czas i udział  we Mszy Świętej   w intencji Żołnierzy Niezłomnych i ich rodzin, w podziękowaniu za świadectwo męstwa   i przelaną krew w obronie niepodległości Polski .

Ruszamy ze zbiórką najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców z Ukrainy.  Dary można składać w:

  • Urzędzie Gminy Terespol
  • Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Terespolu
  • Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach
  • Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach
  • Szkole Podstawowej im. J.U. Niemcewicza w Neplach

od wtorku (01.03.2022r.) do piątku (04.03.2022r.)

w godzinach od 8.00 do 15.00.

Co można przekazać na zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy:

  • kubki, talerze, sztućce jednorazowe;
  • artykuły żywnościowe dla dzieci typu: mleko modyfikowane w proszku, jedzenie w słoiczkach (fabrycznie przygotowane
    i zamknięte);
  • koce, śpiwory,
  • pieluchy jednorazowe, pampersy, termosy, kubki termiczne;
  • kawa, herbata, suchy prowiant typu: ciastka, paluszki, krakersy, konserwy itp., przekąski, które można szybko przygotować i zabrać ze sobą w podróż (o długim terminie ważności);
  • batony energetyczne;
  • podstawowe środki ochrony osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, itp.);
  • płaszcze przeciwdeszczowe, baterie, świece, latarki, ładowarki do telefonów, powerbanki;
  • potrzebne są również materiały medyczne (środki opatrunkowe, środki bez recepty typu przeciwzapalne, przeciwbólowe i inne.)

Szczegółowa lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie jest dostępna na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/

Bezbłędne pisanie i przyswajanie zasad ortograficznych jest niełatwą sztuką. Uczniowie klasy drugiej oraz klas trzecich naszej szkoły po raz pierwszy zmierzyli się z ortografią w jesiennej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Ortograficzny”. Zadania konkursowe wymagały wyjątkowej czujności w zakresie znajomości reguł pisowni. Okazało się, że dla wielu naszych uczniów ortografia nie ma tajemnic. Dziesięciu uczestników tegorocznej edycji wykazało się dużą wiedzą i zdobyło wysokie miejsca w kraju.

Najlepszymi z najlepszych – Laureatami konkursu zostali:

  1. Jakub Kozłowski, kl. IIIb – IV miejsce w kraju
  2. Michał Antoniuk, kl. IIIb – VII miejsce w kraju
  3. Martyna Bodo, kl. IIIb – XII miejsce w kraju.

Serdecznie gratulujemy Laureatom i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w zmaganiach z ortografią i sprawdzić swoje umiejętności!

Szkolnym koordynatorem konkursu i jednocześnie opiekunem Laureatów była p. Grażyna Wróblewska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Pozostali uczestnicy konkursu: Zofia Mroczek, Marcel Zbaracki, Magdalena Gawryluk, Mateusz Kruk, Kacper Lewczuk, Cezary Łozak, Olaf Antoniuk.

Pamiętając słowa poety:

Nie przemoc, nie zaborca, wygubią lud bratni, ale własna niepamięć, daje cios ostatni”,  uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej  kampanii na rzecz upamiętnienia  i uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego.

Akcja  jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria , których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc .

W naszej szkole  z roku na rok wzrasta zaangażowanie w  akcję BOHATEON- włącz historię , cieszy  zainteresowanie uczniów   poznawaniem dokonań ludzi tworzących Armię Krajową . W miesiącu wrześniu uczniowie klas : I-VIII  uczestniczyli   w zajęciach   lekcyjnych , na których  oglądali  animacje i słuchali audycji   przybliżających   genezę   Powstania Warszawskiego oraz  ofiarność  jego uczestników i mieszkańców Warszawy.

W tej edycji uczniowie klas I – VII pod opieką wychowawców i nauczycieli historii  wykonali przepiękne kartki do powstańców. Uczniowie klasy: VIII a i VIII b zebrali środki na zakup dwóch złotych kart, których celem było wsparcie Bohaterów Powstania Warszawskiego i oddanie im hołdu.

Na podsumowanie akcji BohaterON - włącz historię otrzymaliśmy  od organizatora  podziękowanie  za pielęgnowanie pamięci.

 

                                                                        Szkolny organizator akcji   Małgorzata Sowa

>>> DYPLOM <<<

Dnia 21 października 2021 r. uczniowie klasy III a wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Synapsik Men dla klas trzecich. Była to XIV jesienna edycja. Koordynatorem konkursu była p. Maria Mikołajczak.

Konkurs polegał na pisemnym rozwiązaniu testu, na który składało się 18 ciekawie skonstruowanych pytań obejmujących trzy obszary tematyczne: polonistyczne (6 pytań), przyrodniczy (6 pytań) oraz matematyczny (6 pytań).

Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test.

Zgłosiło się 8 uczniów: Jakub Kaliszuk, Marcel Kasprzuk, Mikołaj Kasprzuk, Oliwia Ostapiuk, Julia Knigawka, Paulina Panasiuk, Antoni Pytka. W wyniku eliminacji laureatem konkursu został Piotr Litwiniuk, a drugie miejsce zajął Jakub Kaliszuk. Gratulujemy sukcesów oraz dziękujemy za zaangażowanie.

Nasza szkoła oraz wychowawca klasy IIIa uzyskali certyfikat.

                                                                           M. Mikołajczak

       W dniach 17.01.2022 r. - 24.01.2022 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. Akcja polegała na zebraniu jak największej ilości elektrośmieci. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma  bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem  uczestnictwa w zbiórce była mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            W zbiórce wzięło udział 28 uczniów kl. I-III i 30  kl. IV-VIII. Do akcji przyłączył się również Urząd Gminy Terespol, który przekazał zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły. Akcję wsparli także: dyrekcja, nauczyciele i pracownicy ZS w Małaszewiczach oraz rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie i sąsiedzi naszych uczniów. Wszystkim z całego serca DZIĘKUJEMY!!! Każdy, kto przyniósł co najmniej jeden sprzęt otrzymał uwagę pozytywną za pracę na rzecz wolontariatu, zaś uczniowie, którzy przynieśli największą ilość elektrośmieci otrzymają w najbliższym czasie dyplomy i nagrody od Samorządu Uczniowskiego. Są to w;

Kl. I-III

1. Antoni Wawryszuk kl. II- 30 elektrośmieci.

2. Aleksandra Duda  kl. II- 10 elektrośmieci.

3. Mikołaj Piasecki  kl. I- 10 elektośmieci.

4. Julia Michalak kl. II- 9 elektrośmieci.

5. Filip Maksymiuk  kl. IIIa- 8 elektrośmieci.

Kl. IV-VIII

1. Gabriela Kurkowiak kl. V- 25 elektrośmieci.

2. Michał Wowczeniuk kl.VIIIa- 20 elektrośmieci.

3. Adrian Jarzyna kl. VIIIa- 16 elektrośmieci.

4. Karolina Głowacka kl. VIIIb- 16 elektrośmieci.

5. Sandra Jarzyna kl. IV- 15 elektrośmieci.

6. Magdalena Niczyporuk kl. VII a- 13 elektrośmieci.

            Dziękujemy za to, że dbacie o nasze środowisko! To dzięki Wam powietrze, którym oddychamy oraz woda i lasy w których żyją zwierzęta są mniej zanieczyszczone.

                                                                                                          Samorząd Uczniowski