Tuż przed feriami zimowymi – 10 stycznia 2020 r. na apelu szkolnym podsumowano konkurs na ludowy śpiewnik kolęd i pastorałek „Hej kolęda…”

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Klasy I – III:

I miejsce – Karolina Wysokińska, kl. II

II miejsce – Maria Józefczuk, kl. II

III miejsce – Weronika Grom, kl. III

                       Jakub Kijuk, kl. I b

Klasy V – VI:

I miejsce – Weronika Beniuk, kl. VI a

II miejsce – Martyna Zieniuk, kl. VI a

III miejsce – Wiktoria Chochowska, kl. VII b

Nagrodzeni uczniowie otrzymali z rak pani dyrektor  dyplomy i drobne upominki.

Podziękowania za udział w konkursie otrzymały:

  1. Zuzanna Borowik, kl. VII b
  2. Paulina Krzyżanowska, kl. VII b
  3. Katarzyna Sowa, kl. VII a

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

9 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się koncert kolęd i pastorałek „Kolędujmy wszyscy wraz”. Spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, m. in. Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy wraz z radnymi z Małaszewicz, Edyta Maruda – Skarbnik Gminy Terespol, Robert Wieczorek – dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, Kamila Korneluk – sołtys Małaszewicz, przedstawiciele Rady Rodziców. Wśród publiczności nie zabrakło rodziców, dziadków, sympatyków szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi. W pierwszej części spotkania uczniowie klasy drugiej zaprezentowali przedstawienie pt. „Jak to dawniej na wsi bywało, czyli rzecz o Bożym Narodzeniu”. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ wspaniałych młodych aktorów, przygotowanych pod czujnym okiem wychowawczyni – Elżbiety Kijuk.

„Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać”. – Tymi słowami ks. Jana Twardowskiego rozpoczęła się druga część spotkania – kolędowanie. Wszyscy zostali zachęceni do wspólnego śpiewania znanych, bożonarodzeniowych melodii i podtrzymywania bogatej, tak lubianej przez nas wszystkich tradycji kolędowania. O piękną oprawę muzyczną i akompaniament zadbał Andrzej Maziejuk – nauczyciel muzyki. Zebrani na koncercie mieli okazję wysłuchać kolęd i pastorałek wykonanych przez Klub Seniora „Złoty Wiek, solistów: Oliwię Dobrolińską, Marlenę Pytka, Martynę Zieniuk, wspieranych przez chórek i szkolny zespół instrumentalny. W repertuarze znalazły się zarówno klasyczne kolędy, jak i mniej popularne utwory. Finałowym podsumowaniem kolędowania był utwór „Znak pokoju” w interpretacji uczennic Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta – Zuzanny Wic i Magdaleny Wasiluk.

Na zakończenie pani dyrektor Katarzyna Krawczyk podziękowała wykonawcom za piękne chwile podczas występu, opiekunom za przygotowanie dzieci i młodzieży oraz wszystkim obecnym za przybycie. Nie zabrakło również noworocznych życzeń. Pani dyrektor wyraziła również nadzieję, że ten piękny zwyczaj śpiewania kolęd stanie się tradycją naszej szkoły i za rok znów będziemy go wspólnie celebrować.

W organizację uroczystości włączyli się nauczyciele: Danuta Płotnicka, Ewa Stawska, Alicja Sołoducha, Tomasz Kuć oraz pani wiecedyrektor Elżbieta Brodacka. Serdecznie dziękujemy!

Tuż po przerwie świątecznej, 3 stycznia 2020 r. uczniowie klasy VI A uczestniczyli w pokazach VR – wirtualnej rzeczywistości. Przedstawiciele firmy Virtual Quest umożliwili młodzieży oglądanie filmu w specjalnych okularach 3D. Po założeniu na głowę okularów uczniowie przenieśli się na dno oceanu, gdzie mogli dotknąć ośmiornicy i zobaczyć skarby kryjące się w oceanie. Młodzież z dużym zainteresowaniem oglądała film i słuchała ciekawostek o ich bohaterach - zwierzętach. Dzięki zajęciom uczniowie nie tylko otrzymali możliwość znalezienia się w miejscach niedostępnych, ale przede wszystkim znacznie skuteczniej zapamiętali przekazywane im treści. Jak dowodzą badania naukowe, osoby przebywające w rzeczywistości wirtualnej są w stanie przyswoić około 50% więcej informacji, niż gdyby przyswajali je w tradycyjny sposób.

A. Wołosiuk

8 stycznia uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w spotkaniu informacyjno – edukacyjnym pod hasłem „Hazard? Nie, dziękuję!”, prowadzonym przez funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli w procesie edukacji uczniów i zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży oraz  na problemy, jakie wynikają z ich uprawiania. Ważny aspekt to konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych. Niestety, statystyki nie napawają optymizmem. Badania pokazują, że wśród grających w nielegalnie urządzane gry hazardowe drastycznie wzrasta liczba dzieci i młodzieży. Wśród nastolatków najczęściej wybieraną formą hazardu jest udział w losowaniach lotto, zdrapkach czy konkursach sms. Równie niebezpieczną dla młodzieży formą rozrywki jest internet. Nie ulega wątpliwości, że uzależnienie od hazardu jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny, stad pomysł ogólnopolskiej akcji , mającej na celu przede wszystkim podniesienie świadomości na temat zagrożeń wynikających z hazardu.

Serdecznie dziękujemy p. Mariuszowi Wasilczukowi i p. Jarosławowi Giedzińskiemu – funkcjonariuszom Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej za interesującą i niezwykle ważną prelekcję. 

Drodzy Uczniowie Zachęcam do  udziału w konkursach  - szczegóły  w zakładce konkursy

  1. Konkurs na recenzję filmu pt. „Legiony”
  2. Konkurs edukacyjny IPN „NIEZWYCIĘŻENI 1920. OBROŃCY OJCZYZNY” i opowiedz o wspaniałych bohaterach, którzy tworzą naszą historię.   
  3. VIII edycja ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski  w komiksie” (rok szkolny 2019/2020) 
  4. Konkurs „ Mój region”

                                                                     

                                      Nauczyciel  historii Małgorzata Sowa

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w projekcie "BohaterON w Twojej Szkole – stanowiący IV edycję ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!". Organizatorzy akcji piszą: "Większość kartek i listów została już dostarczona Powstańcom wywołując  radość i wzruszenie. Uczestnicy walk o stolicę proszą   o  przekazanie Wam drodzy  Uczniowie, iż są wdzięczni za   listy pełne  ciepłych słów i przepiękne laurki.

                                                                              Szkolny koordynator akcji Małgorzata Sowa