06.10.2020 r. w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się wręczenie nagród „BIALSKIE TALENTY” za 2019 rok. Nagroda przyznawana jest w celu promowania szczególnie uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z terenu powiatu bialskiego w dziedzinie nauki, kultury i sportu.

Zaszczytny tytuł laureata w dziedzinie nauki przypadł w udziale uczniowi naszej szkoły – Markowi Gromowi, co niezwykle nas cieszy. W 2019 roku Marek był laureatem konkursu przedmiotowego języka rosyjskiego pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty na szczeblu wojewódzkim. Uzyskał również najwyższe lokaty w konkursach ortograficznych: szkolnym – „Makuszyński uczy nas ortografii” oraz międzygminnym – „Żyję z pasją”.

             Serdecznie gratulujemy Markowi i życzymy dalszych sukcesów!

28 września 2020 r. świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków obcych, który według kalendarza przypada na 26 września 2020 r. Była to świetna okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu. W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem nauczyciele języków obcych zachęcili uczniów klas IV-VIII do przetłumaczenia kilku frazeologizmów, przysłów i powiedzeń z języka rosyjskiego i angielskiego na język polski, które przesłali uczniom w piątek na e-dziennik. W nagrodę za prawidłowe przetłumaczenie wyrażeń uczniowie otrzymali ocenę pozytywną z przedmiotu.

Złota kartka do Powstańca

 w  Zespole  Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach   

Pamiętając słowa poety: „Nie przemoc, nie zaborca, wygubią lud bratni, ale własna niepamięć, daje cios ostatni” ,  uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział   ogólnopolskiej  kampanii na rzecz upamiętnienia  i uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego. 

Akcja  jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc .

  W miesiącu wrześniu uczniowie klas : IV, VIIa, VIIb, VIIIa, VIIIb uczestniczyli w zajęciach  mających na celu  przybliżenie  tematyki  Powstania Warszawskiego, poznali jego genezę oraz wielką  ofiarność uczestników i mieszkańców Warszawy.

W celu podejmowanych corocznie działań profilaktycznych wynikających z założeń Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego w dniach 22-24 września bieżącego roku w naszej szkole odbyły się Dni Profilaktyki. Przewodniczyła im specjalistka, psycholog z Centrum Edukacji i Profilaktyki Dialog z Krakowa - Pani Joanna. W przystępnej i dostosowanej do wieku formie poprowadziła warsztaty dla klas
I-VIII, wywiadówkę profilaktyczną oraz szkolenie rady pedagogicznej.

Najbardziej widocznym sprawdzianem kultury każdego człowieka jest jego zachowanie w miejscach publicznych, także w szkole. Klasy I – VI wzięły udział warsztatach na temat: „Słowa , które krzywdzą i ranią innych. Prawidłowa komunikacja u dzieci.” Priorytetem prezentowanych zajęć było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z zachowań przemocowych, w tym podkreślenie konieczności dbania o estetykę słowa i kulturę bycia. Celem warsztatów było również uświadomienie uczniom, że nie tylko zachowanie ale i słowa mogą ranić i krzywdzić innych, ukazanie prawidłowych wzorców komunikowania się,  zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z byciem nietolerancyjnym. Uczniowie dowiedzieli się jak należy reagować na niebezpieczne zwroty, słowa innych.

Uczniowie klas VII – VIII miały okazję uczestniczyć w warsztatach na temat Depresji i zachowań  autoagresywnych,  podczas których dowiedzieli się co to jest depresja, jak ją rozpoznać, jak walczyć z chorobą, jak można poradzić sobie z trudnymi emocjami oraz gdzie szukać pomocy.

Już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki, który według kalendarza przypada na 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu wychowawcy klas, nauczyciele i Samorząd Uczniowski podjęli wiele działań, dzięki którym uczniowie mieli okazję odkryć swoje talenty i zaprezentować je na forum klasy i szkoły.

Uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni p. A. Sołoducha wycinali różnej wielkości kółka i układali z nich obrazki. W kolejnej części dnia uzupełniali tęczę z kół rozdrobnioną plasteliną.
W klasie odbyły się również wybory najciekawszego stroju w kropki. Na języku rosyjskim z p. A. Wołosiuk pierwszoklasiści poprawiali po kropkach matrioszkę i projektowali jej strój.

Klasa IIA pod czujnym okiem p. M. Mikołajczak oglądała film „The Dot”, bawiła się z kropką w „Ukryty rysunek” wykorzystując przy tym tablicę interaktywną oraz w „Kropkowe królestwo” rysując kolorową kredą po kostce.

Pani G. Wróblewska zachęciła uczniów klasy IIB do zabawy ruchowej „Kropka tu, kropka tam” oraz do wykonania kropkowej mozaiki.

Klasa III wykonała piękne prace plastyczne „Wesołe kropki”, które oceniła p. E. Kijuk.

W tym wyjątkowym dniu okazję do zaprezentowania swoich talentów mieli również uczniowie klas starszych.