- Odsłony: 2049
Dnia 8 grudnia 2023r. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wyjeździe do Białej Podlaskiej. Mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Chłopcy z Placu Broni” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Spektakl oparty na książce Ferenca Molnara zachwycił widzów. Ciekawa scenografia, gra świateł, efekty dźwiękowe, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów sprawiła, że uczniowie przenieśli się na ulice dawnego Budapesztu i tytułowy Plac Broni. Poznali zabawy i rozterki chłopców, wartości, którymi kierowali się, walcząc o „małą ojczyznę”.
Po spektaklu uczniowie mieli okazję zapozować do zdjęć z aktorami. Było to niezapomniane spotkanie z lekturą.
p. E. Stawska, p. M. Patrejko
- Odsłony: 346
O tym, że Wojewódzki Konkurs Świąteczny „Najpiękniejsza bombka choinkowa” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem naszych wychowanków i uczniów świadczy fakt, że na tegoroczną – VI edycję konkursu wpłynęło aż 54 oryginalnych bombek.
Konkurs adresowany jest do dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych na terenie województwa lubelskiego. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Konkurs ma na celu: promowanie aktywności twórczej dzieci, rozwijanie ich kreatywności i umiejętności plastycznych, pielęgnowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, wychowanie do wartości oraz uwrażliwienie na piękno.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów znaleźli się:
Marcel Siekierko, kl. Ib (opiekunowie: p. Bożena Kłos, p. Maria Mikołajczak)
Jakub Kijuk, kl. V (opiekun p. Ewa Stawska).
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom!
W konkursie wzięli również udział:
gr. 4,5- latki „Świetliki”: Alicja Kalinka, Magdalena Kalinka, Szymon Szelest; gr. 6- latki „Pszczółki”: Kornelia Kijuk, Franciszek Knigawka, Aleksander Kuśmierczyk, Alicja Michaluk, Michał Mularewicz, Jagna Olszanka, Julia Szołucha, Patrycja Wawryszuk; kl. Ia: Julia Borowińska, Maria Kisiel, Kacper Kalinka, Dominik Komor, Franciszek Korneluk, Magdalena Litwiniuk, Alicja Moroz; kl. Ib: Olga Lewczuk, Wojciech Mularski, Mikołaj Semeniuk; kl. II: Karol Kisiel, Karolina Mentel, Alan Redzik, Aleksander Szołucha, Krzysztof Zbaracki, Zuzanna Zientara; kl. III: Antoni Knigawka, Hanna Moroz, Ignacy Olszanka, Mikołaj Piasecki; kl. IV: Jakub Grom, Jakub Kisiel, Miron Łukasik, Zofia Mroczek, Paweł Mularewicz, Igor Pajnowski, Fabian Piasecki, Samuel Redzik, Jan Szelest, Antoni Wawryszuk, Klaudia Wysokińska; kl. V: Kacper Kuśmierczyk, Piotr Litwiniuk, Zuzanna Mularska; kl. VI: Olaf Kasprowicz, Piotr Naumiuk, Karolina Wysokińska; kl. VII: Katarzyna Bojarska, Weronika Grom, Wiktoria Mentel, Natalia Semeniuk
Dziękujemy wszystkim dzieciom i uczniom, którzy wykonali niezwykle różnorodne i piękne bombki choinkowe nawiązujące do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Podziękowania kierujemy również w stronę RODZICÓW i NAUCZYCIELI, którzy motywowali swoich podopiecznych do wykonania wspaniałych prac.
- Odsłony: 325
6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Z tej okazji uczniów odwiedził Święty Mikołaj z Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach, który w towarzystwie Pani Mikołajowej wręczył dzieciom i młodzieży słodkie upominki w zamian za zaśpiewanie piosenki bądź recytację wierszyka. Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski ogłosił akcję na przebranie. Klasa, w której najwięcej uczniów przebrało się za pomocnika Mikołaja (wynik %) otrzymała nagrodę niespodziankę w postaci dnia bez pracy domowej.
Z przyjemnością informujemy, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i 7. spośród 8. klas otrzymało nagrodę główną. W tym wyjątkowym dniu uczennica klasy VI M. Józefczuk w ramach corocznej akcji organizowanej przez SU „Mikołajkowe czytanie” przeczytała przedszkolakom książkę pt. „Sekretna Księga Mikołaja” zachęcając tym samym do wizyty w szkolnej bibliotece oraz do głośnego czytania. Tradycyjnie w kl. I-III o upominki dla dzieci z okazji Mikołajek zadbały Klasowe Rady Rodziców, którym serdecznie Dziękujemy!
W klasach IV-VII uczniowie tydzień wcześniej losowali numerek i samodzielnie przygotowywali prezent dla wylosowanego kolegi, koleżanki lub nauczyciela, który osobiście wręczali na zajęciach z wychowawcą. Szkolna Rada Rodziców również pamiętała o naszych uczniach i przygotowała dla nich słodkie upominki. Tego dnia uczniowie nie tylko obdarowywali się prezentami, ale i dekorowali sale lekcyjne, ubierali choinki, śpiewali piosenki w języku polskim i angielskim oraz oglądali filmy o tematyce bożonarodzeniowej. Było dużo radości i uśmiechu. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!
Samorząd Uczniowski
- Odsłony: 421
7 grudnia 2023 r. uczniowie klas I -III uczestniczyły w wycieczce mikołajkowej do Białej Podlaskiej na musical pt. „Polskie miasta w baśni i legendzie”, w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.
Spektakl wzbudził u dzieci wiele pozytywnych emocji. Przedstawienie przybliżyło dzieciom wiedzę na temat historii największych miast w Polsce. Wraz z chłopcem Bolesławem i jego dziadkiem Kazimierzem, przenieśliśmy się za sprawą czarodziejskiego lustra w dawne czasy. Odwiedziliśmy Kraków, gdzie poznaliśmy historię hejnału z wieży Mariackiej, Warszawę i związaną z nią legendę o Syrence Warszawskiej oraz historię Bazyliszka. W Poznaniu ścigaliśmy koziołki, które uciekły kuchcikowi Pietrkowi na zegar ratuszowy. Na koniec czarodziejskiej przygody znaleźliśmy się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla Popiela zjadły myszy. Scenografia bezpośrednio odzwierciedlała legendarne miejsca, dzięki czemu uczniowie mogli powiązać symbol miasta z wydarzeniem historycznym.
Zwiedzanie miast przez legendy i baśnie polskie było niesamowitą podróżą w czasie, która jednocześnie uczyła i bawiła.
Wszyscy uczniowie radośnie wrócili autokarem do szkoły.
M. Mikołajczak
- Odsłony: 317
Odpady od dawna są obecne w otoczeniu człowieka. Wciąż wzrastająca ich liczba negatywnie wpływa na środowisko naturalne, dlatego ważne jest, abyśmy potrafili nimi właściwie gospodarować. Segregowanie śmieci to jeden z najprostszych sposobów, dzięki któremu przyczyniamy się do ochrony środowiska.
W listopadzie w naszej szkole, z inicjatywy Urzędu Gminy Terespol, pojawiły się kosze podzielone na różne frakcje. Chociaż mamy z nimi do czynienia nie od dziś, to jednak ciągle nie do końca jest dla nas jasne, do którego koloru powinny trafić nasze odpady.
6 grudnia br. uczniowie klas I-III i IV-VII uczestniczyli w spotkaniu informacyjno – edukacyjnym, dotyczącym prawidłowego segregowania odpadów. Zajęcia przeprowadzili: pracownik Urzędu Gminy Terespol – p. Elwira Zielińska i pracownik spółki Eko – Bug w Kobylanach, specjalizującej się w odbiorze odpadów komunalnych – p. Wiesław Kowaluk. Uczniowie poznali zasady segregacji odpadów, jej zalety, a także zagrożenia dla środowiska płynące z niewłaściwej gospodarki odpadami. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wykazali się dużą znajomością tematu. Ich aktywność była nagradzana cukierkami i gadżetami.
Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom za pomoc w kształtowaniu u naszych uczniów właściwych postaw proekologicznych.