Dnia 26 maja 2023 r. uczniowie z klasy II, IV a i IV b udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Kierownikiem wycieczki była p. Maria Mikołajczak, zaś opiekę nad uczniami sprawowała p. Małgorzata Patrejko i p. Anna Wołosiuk. Pierwszym punktem programu był godzinny rejs statkiem. Płynęliśmy w górę Wisły i podziwialiśmy piękny krajobraz. Dużo radości uczniom sprawiały towarzyszące nam przez cały czas mewy.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji mieszczącej się w najsłynniejszej kazimierskiej piekarni należącej do rodziny Sarzyńskich – w zabytkowych XVII-wiecznych piwnicach. Tutaj uczniowie wzięli udział w warsztatach piekarniczych. Wyrabiali z ciasta drożdżowego koguty. Po skończonych zajęciach otrzymały od pani imienny certyfikat czeladniczy i drożdżowego koguta.

Kogut -to niekwestionowany symbol miasteczka. Legenda głosi, że kogut zaczął być wypiekany przez okolicznych piekarzy na pamiątkę uratowania Kazimierza ze szponów diabła, który zadomowił się tutaj i upodobał sobie miejscowe koguty. Tę historię w barwny sposób przekazuje film, który uczniowie obejrzeli w muzeum.

Następnie zwiedziliśmy renesansowy rynek i podziwialiśmy urokliwe kamieniczki. Tutaj uczniowie mogli kupić sobie różne pamiątki.

Zwiedziliśmy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Tutaj spotkaliśmy się z panią przewodnik, która zapoznała nas z historią miasta.

Następnie udaliśmy się na obiad do restauracji,,Pod wianuszkami”. Było pyszne, domowe jedzonko, więc wszyscy z apetytem zjedli.

Po obiedzie weszliśmy na Basztę Zamku z XIII wieku, gdzie podziwialiśmy panoramę Doliny Wisły. Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli charakteryzuje czerwona dachówka, bielone od zewnątrz ściany i kamienne podmurówki. Wszystkie domy utrzymane są w godnym podziwu porządku. Jednym z najbardziej znanych miejsc w Kazimierzu Dolnym, to bez wątpienia Góra Trzech Krzyży, nasz ostatni punkt programu wycieczki. Nagrodą za wspinaczkę do zamku, baszty i na górę były piękne widoki, dzięki czemu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk.

Po bardzo aktywnym kilkugodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się do autokaru.

Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń.

Maria Mikołajczak

 

 

 

 

Uroczystości z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MajaTradycyjnie 3 maja 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w gminnych obchodach 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Koroszczynie. Zgodnie z harmonogramem uroczystości o godz. 13:00 zgromadzone poczty sztandarowe i zaproszeni goście wysłuchali odczytu okolicznościowego i wspólnie odśpiewali hymn państwowy, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza. Następnie wszyscy udali się na piknik rodzinny, podczas którego można było spotkać się ze znajomymi, porozmawiać i spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Koroszczynie. Na najmłodszych uczestników pikniku czekała dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa i lizaki w barwach biało-czerwonych.  W tym dniu naszą szkołę reprezentowała p. dyrektor K. Krawczyk, p. wicedyrektor E. Brodacka, poczet sztandarowy w składzie: W. Babkiewicz z kl. VIIIA, F. Jastrzębski z kl. VIIIB, M. Niczyporuk z kl. VIIIA wraz z opiekunem p. A. Wołosiuk i rodzicami.

Dziękujemy za wspólne świętowanie tego patriotycznego wydarzenia przybyłym na piknik  do Koroszczyna: nauczycielom, dziadkom, rodzicom i uczniom naszej szkoły!

                                                                                                          Samorząd Uczniowski

>>>Galeria zdjęć<<<

20230504_143018.jpg

Pracownicy schroniska ,,Azyl” w Białej Podlaskiej serdecznie dziękują społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach za okazaną pomoc materilną.

Obecnie w schronisku przebywa ponad 300 psów i kilka kotów leczonych po wypadkach. Wszystkie czekają na człowieka i tęsknią za jego uczuciem. Schronisko ,,Azyl” jest miejscem otwartym na pracę wolontariuszy oraz wszelką formę i chęć pomocy.

W naszej szkole przez 2 miesiące trwała akcja charytatywna,,Paka dla psiaka”. Chętni uczniowie zaangażowali się w niesienie pomocy zwierzętom. Dziewczęta z klasy VI codziennie zbierały dary. Uczniowie przynosili karmę suchą, mokrą oraz wszelkie akcesoria potrzebne zwierzętom. Były to koce, miseczki, kołdry, poduszki.

29 kwietnia 2023 r. opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu, p. Maria Mikołajczak zgromadzone artykuły przekazała do schroniska ,,Azyl” w Baiałej Podlaskiej, które mieści się przy ulicy Olszowej 4.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wyrozumiałość, hojność oraz troskę o zwierzęta.

Maria Mikołajczak

Na całym świecie Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych. Jest ono wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi.

Nasza szkoła 21 kwietnia 2023 r. uczestniczyła w święcie Ziemi, organizując apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Marii Mikołajczak zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Pani Ziemia u doktora”. Główne role odegrali: Alicja Borowik, Szymon Sobieszczuk, Ignacy Olszanka, Antoni Knigawka oraz prezenterzy: Magdalena Pilipczuk i Alan Omelańczuk. Uroczystość uświetnił pokaz eko-mody zorganizowany przez p. Alicję Sołoduchę. Uczniowie klas I-VIII zaprezentowali swoje stroje wykonane z materiałów, które pochodzą z recyklingu. Wszyscy uczniowie, którzy włączyli się w pokaz zostali nagrodzeni za pomysłowość i kreatywność.

Byli to: Krzysztof Zbaracki z kl. I, J ulia Knigawka z kl. IV a, Marcel Zbaracki z kl. IV b, Kacper Kuśmierczyk z kl. IV b, Filip Romanowicz z kl. VIII b.

Dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność.

Maria Mikołajczak