Wakacje to czas korzystania z uroków lata. Aby były one bezpieczne zaprosiliśmy do naszej szkoły pracownika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Terespolu – asp. szt. Janusza Drygulskiego, który 19 czerwca 2023r. wygłosił pouczającą prelekcję na temat bezpiecznych sposobów spędzania wakacji.

W spotkaniu podzielonym na grupy uczestniczyli uczniowie klas I-III, IV-VIII, oraz nasi najmłodsi milusińscy z grup przedszkolnych.

Pan policjant omówił zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i przypomniał także zebranym zasady właściwego wypoczynku nad wodą, w lesie, w domu. W przystępny sposób omówił zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po  chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem. Szczególną uwagę zwrócił na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych lub kamizelek. Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi i młodzieżą szkolną było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi i zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się również, co należy zrobić w sytuacji znalezienia cudzej własności typu telefon komórkowy czy inne rzeczy.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpieczeństwa wśród dzieci. Dziękujemy za poświęcony czas i cenne rady.

Pedagog szkolny

Elżbieta Suszczyńska

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawcy Grażyny Wróblewskiej uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacyjnym ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka’’. Program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Pierwszoklasiści brali udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa, efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności w oparciu o materiały edukacyjne przesłane przez Organizatorów Programu. Podczas zajęć uczniowie poznali 5 przyjaciół, którzy towarzyszyli im i w ciekawy sposób wprowadzali uczniów w temat bezpieczeństwa. Dzięki filmom, ćwiczeniom i różnym zabawom dzieci uczyły się jak dbać o swoje bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo innych. Po zakończenie zajęć jako weryfikacja zdobytej wiedzy uczniowie przystąpili do testu on-line, który nie sprawił im większych trudności. Dzięki realizacja Testu Bezpieczeństwa oraz uzupełnieniu Ankiety Podsumowującej Program, szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w XIV– tej edycji w/w programu, a uczniom Dyrektor Szkoły Katarzyna Krawczyk wręczyła imienne dyplomy i przekazała gratulacje realizacji i ukończenia programu.

Nasza szkoła wzięła udział w szkolnej inicjatywie profilaktycznej „Nawigacja w każdą pogodę”. Jest to projekt opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który umożliwił wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy. Projekt skierowany był do uczniów klas V-VIII, nauczycieli, a także rodziców. Głównym celem Nawigacji w każdą pogodę była i jest poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie problemom mogącym wynikać z jej pogorszenia, promocja zdrowia psychicznego, a przede wszystkim wyposażenie uczniów w narzędzia pomocne do radzenia sobie w różnych sytuacjach (wiedza, doświadczenia, umiejętności), oraz integracja zespołu klasowego po okresie nauki zdalnej.

Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę została opracowana zgodnie z koncepcją 9 wskazówek radzenia sobie w sytuacji kryzysowej:

  1. Akceptuj swoje uczucia

  2. Panuj nad tym, co robisz

  3. Bądź czujny / bądź czujna

  4. Odpuść sobie i innym

  5. Odkrywaj źródła wsparcia

  6. Patrz daleko

  7. Szukaj tego, co dobre

  8. Buduj z tego, co masz

  9. Wyjdź naprzeciw

Dzięki programowi nasi uczniowie poznali zasoby odporności (zasoby osobiste, rodzinne i środowiskowe) i sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi.

Pedagog szkolny

 

                      2 czerwca br. w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu Historycznego „MÓJ REGION 2023”, organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

             W drugim  etapie konkursu wzięli  udział  uczniowie : Ewa Małachowicz, kl. VIII a , Weronika Grom, kl. VI i  Tobiasz Andrzejczuk, kl.V.

Z ogromną radością informujemy, że Weronika Grom powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces i została LAUREATKĄ  w kategorii uczniów klas IV-VI.

Na uroczystości wręczenia nagród obecni byli – w imieniu Pana Prezydenta Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Stanisław Romanowski, w imieniu Lubelskiego Kuratorium Oświaty Pani Małgorzata Kiec, oraz Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Pan Rafał Izbicki oraz laureaci konkursu i ich opiekunowie.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu, ich rodzicom i opiekunom  życząc dalszych sukcesów!

W dniach 5-7 czerwca 2023 roku odbyła się trzydniowa wycieczka do Trójmiasta. W wyjeździe uczestniczyło 38 uczniów z klasy piątej i szóstej Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Kierownikiem wycieczki była p. Dorota Tarkowska, a opiekunami: p. Elżbieta Brodacka i p. Małgorzata Sowa.

Dziewięciogodzinna podróż upłynęła uczestnikom na słuchaniu muzyki i rozmowach. Pierwszą atrakcją tego wyjazdu była wizyta na Polach Bitwy pod Grunwaldem. Uczniowie poznali historię tego miejsca i przebieg bitwy oraz zakupili pierwsze pamiątki.

Około godziny 17.00 szczęśliwie dotarliśmy do naszego Ośrodka Wypoczynkowego „Przy Wydmach”, w pobliżu jednej z najładniejszych plaż Zatoki Gdańskiej na Wyspie Portowej. Od morza dzieliło nas ok. 300 m. Po rozlokowaniu w drewnianych domkach i obiadokolacji był czas na chwilę wytchnienia, ponieważ pogoda sprzyjała wybraliśmy się na plażę. Oczywiście zamoczyliśmy nogi, a niektórzy więcej. Graliśmy na plaży w siatkówkę, spacerowaliśmy brzegiem morza i podziwialiśmy zachód słońca.

Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Gdyni, podziwialiśmy niszczyciel ORP ”Błyskawica”. Jest to jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed II wojną światową. Wielkie wrażenie zrobił także na nas zacumowany obok żaglowiec „Dar Pomorza”. Kolejnym punktem wycieczki był Gdańsk z jego zabytkami, spacerując ulicą Długą i Długim Targiem, podziwialiśmy m.in zabytkową Fontannę Neptuna oraz Bazylikę Mariacką ze słynnym zegarem astronomicznym.

Po pasjonującym spacerze i szybkich zakupach spożywczych pojechaliśmy na Westerplatte. To tam po zbombardowaniu Wielunia, Niemcy rozpoczęli ostrzał polskiego skrawka wybrzeża. To tam niemiecki pancernik Schleswig-Holstein 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 wystrzelił pociski w kierunku Westerplatte. 182 polskich żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego miało bronić polskiej placówki przez 6 godzin. Utrzymali się przez 7 dni. Odparli 13 szturmów z wody, lądu i powietrza, przeciwstawiając się dwudziestokrotnie większej liczbie Niemców. Dziś na Westerplatte znajdują się ruiny dawnych umocnień, cmentarz na którym spoczywają obrońcy polskiego wybrzeża i pomnik upamiętniający heroiczną walkę z niemieckim najeźdźcą. Nasi uczniowie w tym wyjątkowym miejscu zapalili znicze pamięci i oddali hołd „ Obrońcom Ojczyzny”.

Ostatnim dniu naszej wycieczki zwiedzaliśmy zamek krzyżacki w Malborku. Zaskoczył uczniów swoim ogromem, ilością wielkich komnat i mrocznych zakamarków. Łatwo było się tam zgubić. Widzieliśmy wyposażenie kuchni, spichlerz i skarbiec zakonny oraz średniowieczną toaletę. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali swoje ogromne zamczysko. Gdy już opuściliśmy mroczne mury krzyżackiej stolicy, udaliśmy się w drogę powrotną. W wesołym towarzystwie czas się nie dłużył. Do Małaszewicz przyjechaliśmy około godziny 00.45.

Wyjazd do Trójmiasta sprawił uczestnikom wielką przyjemność. Humor, pogoda i uśmiech na twarzach świadczyły o dobrej zabawie. Uczniowie zobaczyli sporo ciekawych miejsc, wiele się nauczyli i zrobili mnóstwo pięknych zdjęć. W ośrodku pozostawili po sobie dobre wspomnienie, mile zaskoczona była pani, która odbierała domki. Wszędzie panował wzorowy porządek. (Zdjęcia z wycieczki w galerii.)

Małgorzata Sowa