Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych w życiu Polaków. To dzień, w którym przypominamy sobie o wyjątkowym momencie w historii Polski, kiedy po 123 latach niewoli odzyskaliśmy naszą niezależność.

W trosce o pamięć dla tego wydarzenia, 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Niezwykle wymowny montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klasy szóstej i siódmej pod kierunkiem p. Doroty Tarkowskiej. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Jowita Moroz, dekoracją zajęła się p. Alicja Sołoducha. Na oprawę całej części artystycznej miał wpływ również odświętny galowy strój wszystkich zgromadzonych oraz przypięte kotyliony.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn państwowy. Tym samym, kolejny raz nasza szkoła włączyła się do akcji organizowanej przez MEiN „Szkoła do hymnu”. Delegacja klasy siódmej złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod Dębem Niepodległości.

11 listopada poczet sztandarowy (Weronika Grom, Natalia Semeniuk, Tomasz Bandzerewicz, Maria Józefczuk, Amelia Nowik)  wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Dorotą Tarkowską, panią dyrektor Katarzyną Krawczyk i panią wicedyrektor Elżbietą Brodacką  uczestniczył w gminnych obchodach 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w intencji Ojczyzny. Część oficjalna miała miejsce pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie. Uroczystość zwieńczyła część artystyczna – widowisko patriotyczne pt. „Wolność jest w nas!” oraz wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości były dla całej społeczności szkolnej cenną lekcją historii i patriotyzmu.

Na początku listopada nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Celem projektu było  zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach. W ramach akcji uczniowie wspólnie z dyrekcją szkoły, wychowawcami, nauczycielami, rodzicami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali bezimienne mogiły, palili znicze na pomnikach poległych żołnierzy oraz grobach uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzieci i młodzież poprzez te działania poznała historię związaną z odwiedzanymi miejscami oraz osoby, które zapisały się na kartach historii. Przeprowadzone wycieczki patriotyczne były wspaniałą okazją do kształtowania wśród uczniów więzi i przynależności do narodu polskiego.

Serdecznie dziękujemy: dyrekcji, wychowawcom klas I-VII, nauczycielom, uczniom i rodzicom za udział w akcji MEN „Szkoła Pamięta”.

                                                                                                          Samorząd Uczniowski

12 X 2023 r. na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach najmłodsi uczniowie naszej szkoły, a więc klasy Ia, Ib i II wraz z paniami udały się na krótką wycieczkę. W towarzystwie kolegów i koleżanek z Nepli i Kobylan obejrzeli film pt. „Moja mama Gorylica”. Jak w prawdziwym kinie, nie zabrakło popcornu i chipsów. Panie z GCK przygotowały także mnóstwo słodkości i napojów. Po seansie i przekąsce wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej. A tam kolejna uczta, tym razem dla miłośników
czytania. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece innej niż szkolna. Mamy nadzieję , że nie raz tam powrócą. Wiadomo przecież - „czym skorupka za młodu…”

Danuta Płotnicka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” ks. Jan Twardowski.

Tymi słowami przyozdobione zostały znicze pamięci, którymi udekorowaliśmy w tym roku bezimienne mogiły i pomniki poległych żołnierzy oraz groby uczniów, nauczycieli
i pracowników naszej szkoły. Znicze zebrane zostały 25 października 2023 r. przez wolontariuszy w ramach Akcji Znicz zorganizowanej przez p. A. Borowik i p. M. Mikołajczak. Aby uczcić pamięć bohaterów wydarzeń narodowych 30 listopada 2023 r. klasa II wraz z wychowawczynią p. G. Wróblewską udała się do lasu przy torach kolejowych gdzie znajduje się bezimienna mogiła żołnierza poległego w czasie wojny. Uczniowie uporządkowali grób, udekorowali go kwiatami i zapalili znicz. Miejsca Pamięci Narodowej odwiedziła również p. M. Sowa, która wraz wychowankami zapaliła znicze pod Pomnikiem Upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego Poległych w Obronie Lotniska w Małaszewiczach, pod pomnikiem w Kobylanach, który upamiętnia bitwę stoczoną w tej miejscowości, pod pomnikiem Niepodległości i Nieznanego żołnierza w Koroszczynie, a także pod Pomnikiem upamiętniającym bohaterskich powstańców styczniowych i uczestników Bitwy o Kodeń. Delegaci Samorządu Uczniowskiego z kl. VI wraz z opiekunem p. D. Tarkowską zapalili znicze pod Dębem Pamięci oraz pod Dębem Niepodległości, które znajdują się nieopodal budynku naszej szkoły. Podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych nie zapomnieliśmy o nauczycielach i pracownikach szkoły, których już z nami nie ma. Aby uczcić ich pamięć p. I. Markowska przygotowała piękną gazetkę wraz z fotografiami i listą zmarłych od 1986 roku. Pani D. Płotnicka udostępniła uczniom, rodzicom i nauczycielom kroniki, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i wspomnieć tych, którzy od nas odeszli. Znicz pamięci na grobach zmarłych uczniów, pedagogów i pracowników szkoły na pobliskim cmentarzu zapaliła p. dyrektor K. Krawczyk, p. wicedyrektor E. Brodacka oraz p. D. Tarkowska z wychowankami i delegacją Samorządu Uczniowskiego, a także uczniowie klas I, którzy 3 listopada 2023 r. po raz pierwszy wraz z wychowawcami p. A. Sołoducha i p. M. Mikołajczak udali się na cmentarz by uczcić pamięć zmarłych. Pani E. Stawska zapaliła znicze pamięci na cmentarzu w Terespolu, za co z całego serca Dziękujemy! W sali nr 5. oraz 26. mogliśmy podziwiać piękne gazetki z okazji Dnia Wszystkich Świętych wykonane przez uczniów kl. II i V oraz prace plastyczne nawiązujące do świąt zadusznych wykonane przez uczniów kl. IB.

Dziękujemy Wszystkim za włączenie się w obchody Dnia Wszystkich Świętych
i uczczenie pamięci zmarłych!

Jak pisał ks. Jan Twardowski:

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...”

 

A. Wołosiuk