11 grudnia 2021 r. odbył się 2 etap konkursu InstaLogik. InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. W drugim etapie sklasyfikowano 3133 osoby. Do 3 etapu zakwalifikowało się 1735 osób, w tym 2 uczniów naszej szkoły – Maksymilian Panas i Michał Wowczeniuk z klasy 8a. Serdecznie gratulujemy im ogromnego sukcesu! Życzymy powodzenia w 3 etapie! Etap 3 odbędzie się 26 marca 2022 r.

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,

spędzonych z bliskimi,

w ciepłej, rodzinnej atmosferze,

zdrowia w tych trudnych czasach,

Świąt przepełnionych miłością, radością,

oraz samych szczęśliwych i udanych dni nadchodzącego roku 2022!     

życzy

Samorząd Uczniowski

Image1.jpg

Boże Narodzenie 2021 r.

 

UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI

PORADY DLA RODZICÓW

            W związku z zaistniałą sytuacją w naszym kraju i brakiem bezpośredniego kontaktu z Państwem i dziećmi przypominam o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium, a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki przydadzą się Państwu aby dzieci były bezpieczne w sieci.

  1. Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj
    z dzieckiem. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem.
  2. Ustal jasne zasady – jasno komunikuj czego dziecko nie może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: podawanie numeru telefonu czy publikowanie rodzinnych zdjęć. Ważne by każdy z członków rodziny został poinformowany
    o wprowadzonych ustaleniach.
  3. Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem od którego nie da się uciec. Całkowity zakaz korzystania
    z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.
  4. Naucz zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki konsumowanych treści. Warto uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a oglądane zdjęcia zmanipulowane graficzne.
  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
  6. Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed karą dziecko może się nie przyznać do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś
    i wspólnie ustalicie dalsze działania.
  7. Ustal zasady komunikacji – naucz dziecko wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego jak zarządzać informacjami na własny temat.
  8. Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach, masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internecie.
  9. Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 85% dzieci w Polsce posiada własny telefon.
  10. Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu - chociażby zdalna nauka, którą obecnie praktykujemy.

Najważniejsze aby mówić dzieciom prawdę o Internecie. Nie chodzi o budowanie siatki zakazów, ale o obustronne zrozumienie tematu. Pamiętajmy, by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści. A także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.

Zachęcam również państwa do zapoznania się z bezpłatnymi programami oferujących kontrole rodzicielską, które pozwolą w zabezpieczeniu komputera przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi: Kaspersky Safe Kids Free , K9 Web Protection.

UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI

PORADY DLA UCZNIÓW

Photo.jpg

Podczas nauki czy zabawy przez Internet nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie!

Przypominamy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na stronie Dziecko w sieci opublikowane
zostały zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Przeczytaj je i zawsze ich przestrzegaj!

https://www.youtube.com/watch?v=jXPJgcbc1zQ

https://www.youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s

https://www.youtube.com/watch?v=imLz4TTZ3iw

Pamiętaj!

  1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się
    nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
  2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
  4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na
    nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
  6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom
    lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim
    znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
  8. Szanuj innych użytkowników Internetu.  Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali
  9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi
    w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
  10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to
    z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie
    w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
  11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych
    załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
  12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
  13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
  14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
  15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię
    niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
  16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich nam Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
  17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy
    i zgody rodziców.
  18. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami
    i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.

Źródło: www.dzieckowsieci.pl

Pedagog szkolny

            Z przyjemnością informujemy, że wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS oraz Stowarzyszenie Miłośników Języka i Kultury Rosyjskiej w kategorii klas IV- VI otrzymały uczennice klasy IV: Sandra Jarzyna i Karolina Wysokińska. Gratulujemy!

W konkursie udział wzięli również:

1. Mentel Wiktoria kl. V

2. Hawrot Magdalena kl. VIIIB

3. Jarzyna Adrian kl. VIIIA

4. Kulik Martyna kl. V

5. Knigawka Julia kl. IIIA

6. Wawryszuk Antoni kl. II

7. Moroz Hanna kl. I

8. Głowacka Karolina kl. VIIIB

9. Redzik Samuel kl. II

10. Kuśmierczyk Urszula kl. VIIB

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplom, uwagę pozytywną i ocenę celującą z języka rosyjskiego.

Z uwagi na trwające obostrzenia epidemiczne nagrody i dyplomy zostaną wysłane laureatom drogą pocztową.

Wystawa prac laureatów zostanie otworzona w Centrum, na stronie internetowej Centrum oraz na profilu na Facebook’u.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

                                                                                                           J. Szydło, A. Wołosiuk