Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Podobnie jak w latach ubiegłych cała społeczność wraz z dyrektorem
i wicedyrektorem podjęła działania upamiętniające ważne wydarzenia oraz postaci historyczne związane z naszym regionem. W ramach akcji Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę „Pamiętamy o Was!”, na której zamieścił imiona i nazwiska zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole. Pani dyrektor K. Krawczyk i wicedyrektor E. Brodacka, delegacja SU, uczniowie kl. I, III, IV b, V i VIII a z wychowawcami i opiekunami odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach zmarłych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Młodzież nie zapomniała o bezimiennych mogiłach położonych na terenie Małaszewicz, uporządkowała je i zapaliła symboliczny znicz. Pani M. Sowa wraz ze swoimi wychowankami przygotowała gazetkę upamiętniającą ppor. Rudolfa Teodora Frosztęga- konstruktora zatrudnionego przy budowie portu lotniczego w Małaszewiczach
, który został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w kwietniu 1940 r. oraz zapaliła znicz pod Dębem Pamięci ofiar katyńskich. Klasa II wraz z opiekunami p. M. Mikołajczak i D. Płotnicką wybrała się na wycieczkę patriotyczną do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, podczas której poznała twórczość artystyczną Bazylego Albiczuka- lokalnego artysty, malarza ogrodów i pejzaży Podlasia, który podczas II wojny światowej jako zdemobilizowany żołnierz polski znalazł się w ZSRR, gdzie pracował w sowchozie. Potem wcielono go do Armii Czerwonej, w której szeregach walczył do 1943 r. Pierwszoklasiści pod okiem wychowawczyni p. G. Wróblewskiej wykonali pracę plastyczną pt. „Jesienna zaduma” oraz klasową gazetkę „Pamiętamy!”. Uczennice kl. VI: K. Bojarska, W. Grom, G. Kurkowiak i N. Semeniuk reprezentujące społeczność uczniowską zainicjowały akcję czytelniczą dla uczniów klas I-III oraz przedszkola, której celem było przybliżenie znaczenia jesiennych świąt takich jak: 1 listopada -Wszystkich Świętych, Zaduszki czy Halloween. Dziewczęta przygotowały pytania do tekstu oraz nagrody w postaci naklejek za uważne słuchanie. Nauczyciele świetlicy wykonali ze swoimi podopiecznymi prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt listopadowych.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji Szkoła Pamięta oraz za ciekawą lekcję historii!

 A. Wołosiuk

 

Co roku październik jest dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. miesiącem przeznaczonym na szerzenie kampanii „Bezpieczny przejazd” wśród uczniów szkół i w przedszkolach. Tak też było i w naszej szkole, bowiem 28 października 2022r. gościliśmy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy przy wsparciu funkcjonariuszy policji wygłosili niezwykle ważną i pouczającą prelekcję na temat bezpieczeństwa w rejonach torów
i przejazdów kolejowych.

Celem akcji było uświadamianie dzieciom i młodzieży jak wygląda poprawne przechodzenie i przejeżdżanie przez przejazdy lub przejścia kolejowe, a także jakie są prawidłowe zachowania na terenach kolejowych. Podczas spotkania funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przypomnieli podstawowe zasady przekraczania torów. Co więcej, młodzi uczestnicy poznali najważniejsze znaki oraz nabyli wiedzę o tym, czego nie wolno robić
w pobliżu torów. Uzyskali również wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania „
Czy po tym, jak pociąg opuści przejazd kolejowo- drogowy, można od razu wejść na tory? Czy jeśli rogatki są podniesione, zawsze można wjechać lub przejść przez tory na przejazd? Co robić, kiedy utkniemy pomiędzy rogatkami?”.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III otrzymali również książeczki edukacyjne promujące bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo – drogowych.

Funkcjonariusze Komisariatu Policji przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa na drogach, zasady poruszania się pieszych po drodze w szczególności po zmroku i omówili rolę, jaką odgrywają odblaski w zapewnieniu naszego bezpieczeństwa.

Dziękujemy za niezwykle pouczające spotkanie.

Pedagog szkolny

O tym, że szkoła to nasz drugi dom uczniowie wiedzą nie od dziś, ale poczuć się jak w domu mogli 26 października 2022 r. w Dniu Kapcia. To właśnie w środę 87 uczniów klas I-VIII przyszło do szkoły w swoich ulubionych kapciach, zarówno tych futrzanych z motywami zwierzęcymi, jak i tych gumowych z ulubionymi postaciami z bajek i filmów Disneya. Na stopach uczniów pojawiły się również kapcie świąteczne z reniferem i Świętym Mikołajem. Organizatorem tego wydarzenia był Samorząd Uczniowski. Każdy, kto wziął w nim udział był zwolniony z odpowiedzi na ocenę. Dzięki akcji niektórzy uczniowie polubili kapcie i zaczęli nosić je nawet po szkole. Byli też tacy, którzy zapomnieli o tym, że kapcie zakłada się na nogi, a nie na ręce i że służą do chodzenia, a nie do rzucania, kopania czy fechtowania. Naszym kochanym rodzicom dziękujemy za codzienne przypominanie swoim pociechom o noszeniu kapci, nauczycielom pełniącym dyżur na przerwie za cierpliwość i dbanie o bezpieczeństwo na korytarzach, a uczniom za pomysłowość i aktywny udział w akcji.

>>> Galeria zdjęć <<<

                                                                                    

                                                                                     Samorząd Uczniowski

24 października uczniowie Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Akcja została zorganizowana we współpracy z Wójtem Gminy Terespol oraz Spółką Eko-Bug.

Uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami wyruszyli na ulice Małaszewicz. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki z zaangażowaniem sprzątali swoją miejscowość. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze środowisko. 

20 października br. 14-osobowa grupa uczniów klasy I przeżywała swoją ważną uroczystość, jaką jest przyjęcie pierwszoklasistów do braci uczniowskiej naszej szkoły.

Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczny strój galowy, piękna dekoracja, przygotowany sprzęt nagłaśniający- to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Starsi koledzy pomogli w poprowadzeniu tej uroczystości. Przywitali  gorąco zaproszonych gości, rodziców,  nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której  zaproponowali ciekawą podróż pociągiem. Nie  była to jednak zwykła przejażdżka. Pod kierunkiem motorniczego – wychowawcy Pani Grażyny Wróblewskiej udali się pociągiem ze stacji MAŁASZEWICZE  do stacji Szkoła.

W swojej podróży odwiedzali kolejne stacje na których musieli udowodnić, że są prawdziwymi podróżnikami, godnymi miana uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Podróż była ciekawa i bezpieczna. Pierwszoklasiści do stacji docelowej dojechali cali i zdrowi. Pokazali jacy są dzielni, mądrzy i odważni. Celująco rozwiązali wszystkie zadania, które czekały na nich na kolejnych stacjach: Językowo, Gimnastyka, Matlandia, Muzyka i Zachowanie.

Najważniejszym jednak momentem  podróży było  ich uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I.

 W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. “Pasuję Cię na ucznia” – mówiła Pani Dyrektor, dotykając kredką ramion swoich podopiecznych. Był to niezwykły moment dla uczniów i ich rodziców. Na zakończenie uczniowie otrzymali mnóstwo życzeń, upominków i wspólnie z rodzicami pozowali do pamiątkowych zdjęć. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

                                                                              Grażyna Wróblewska