W celu podejmowanych corocznie działań profilaktycznych wynikających z założeń Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego w dniach 22-24 września bieżącego roku w naszej szkole odbyły się Dni Profilaktyki. Przewodniczyła im specjalistka, psycholog z Centrum Edukacji i Profilaktyki Dialog z Krakowa - Pani Joanna. W przystępnej i dostosowanej do wieku formie poprowadziła warsztaty dla klas
I-VIII, wywiadówkę profilaktyczną oraz szkolenie rady pedagogicznej.

Najbardziej widocznym sprawdzianem kultury każdego człowieka jest jego zachowanie w miejscach publicznych, także w szkole. Klasy I – VI wzięły udział warsztatach na temat: „Słowa , które krzywdzą i ranią innych. Prawidłowa komunikacja u dzieci.” Priorytetem prezentowanych zajęć było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z zachowań przemocowych, w tym podkreślenie konieczności dbania o estetykę słowa i kulturę bycia. Celem warsztatów było również uświadomienie uczniom, że nie tylko zachowanie ale i słowa mogą ranić i krzywdzić innych, ukazanie prawidłowych wzorców komunikowania się,  zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z byciem nietolerancyjnym. Uczniowie dowiedzieli się jak należy reagować na niebezpieczne zwroty, słowa innych.

Uczniowie klas VII – VIII miały okazję uczestniczyć w warsztatach na temat Depresji i zachowań  autoagresywnych,  podczas których dowiedzieli się co to jest depresja, jak ją rozpoznać, jak walczyć z chorobą, jak można poradzić sobie z trudnymi emocjami oraz gdzie szukać pomocy.

 

W ramach działań profilaktycznych została przeprowadzona wywiadówka profilaktyczna dla rodziców uczniów klasy II. Temat spotkania:  „Dlaczego dzieci są agresywne? Jak wyeliminować agresję u dzieci?”. Dzieci często mają problem z wyrażaniem swoich emocji. Taka nieumiejętność często przeradza się  w zachowania przemocowe. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego dzieci bywają agresywne oraz jak temu zaradzić.  Zaprezentowane zostały również sposoby eliminowania agresji u dziecka.

Uwieńczeniem działań profilaktycznych było szkolenie rady pedagogicznej na temat „Autodestrukcyjne zachowania młodzieży - jak im zapobiegać?”

Szkolenie to jest odpowiedzią na rosnące zjawisko zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Problemy z rówieśnikami dotykające dzieci i młodzież oraz sytuacje rodzinne skutkują zachowaniami autodestrukcyjnymi. Według lekarzy, coraz więcej dzieci ma problemy ze swoimi emocjami, co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem otoczenia.

Dni Profilaktyki w całości zostały sfinansowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Terespolu, za co serdecznie dziękujemy.

Pedagog Szkolny

Elżbieta Suszczyńska